ערוץ מאיר

באהבה ובאמונה

כל הנושאים
פרשה קודמת: וירא
פרשה נוכחית: חיי שרה
פרשה הבאה: תולדות
 


לגדל ילדים בדרך יצירתית - לצאת מן המתח!

ד"ר מיכאל אבולעפיה

אני אמא צעירה ואם לשלושה ילדים כשהגדול בן ארבע. בעלי ואני לא מצליחים להעלות אותם למיטה בערב ולא מצליחים להעמיד להם גבולות ... מה ניתן לעשות?
במקרים כאלו אנחנו פועלים בדרך כלל בצורה טבעית כפי שקיבלנו מבית אבא, כפי שראינו ולמדנו, או כפי מיטב הבנתנו.
אך קודם כל ניתן לשנות מבט ולראות כל ניסיון עם הילדים ובכלל, כמה שבא להגביה אותנו מעל הטבע ולאפשר לנו לגדול... לכן, אין גדילה של הילדים אלא על ידי גדילת ההורים.
בכל פעם שנוצרת מציאות חדשה, נלמד להכיל אותה, ואין זה אלא עניין של שינוי פאזה. כל הכלה של כל מציאות צריכה להתחיל בהרפיה, שהרי מציאות חדשה דורשת מאיתנו לאלתר עמדה חדשה, להפתיע, ליצור. ואין יצירה אלא מתוך הרפיה.
צריך לצאת מן המתח שיוצר אווירה של הישרדות, מתח שנוצר כשהשכל רוצה לשלוט ולחסל את הגורם המפריע.
בשעת מתח את רק רוצה שילכו לישון. בהרפיה את מוכנה לספר להם סיפור. ההשראה הספרותית בהמצאת סיפור - תלויה בהרפיה דווקא. על כן, כל אחד צריך לבדוק מה תורם לו להרפות את עצמו. יש מי שזקוק לפעילות גופנית כמו הליכה יומית, ויש מי שזקוק למקלחת בוקר וערב...
אחרי הרפיה, מדברים על יצירה. היצירה במציאות חדשה היא כאמור, ביכולת להפתיע: יום אחד להשמיע מוזיקה ולרקוד עם הילדים, יום אחר להוציא אותם לטיול לילי קצר, או לשחק איתם, או לעשות הצגה לפי מדרשי חז"ל...
יש כל כך הרבה אפשרויות למצות כל רגע וכל מקום... והילדים יודעים את החכמה הזאת - הם מסוגלים להפוך סדין לאוהל אינדיאני, או מקל של מטאטא ל16-M מקוצר. לכן, ללמוד להכיל את המציאות זה גם ללמוד מהמציאות, ממי שקרוב אליה, לדוגמה מילדינו.
השלב השלישי הוא תמיד פיתוח של חשיבה חיובית כלומר פנימית. לשם כך נזכור שעלינו לשנות תפיסה: לעבור מחשיבה לכתחילה לחשיבה בדיעבד. לדוגמה, במקום לצעוק על ילד "למה אתה מרביץ לאחיך?" אפשר לגשת אליו רבע שעה אחרי התקרית על מנת לבדוק לשם מה הוא התנהג כך, מה הוא רצה להשיג, ומהי הדרך להשיג את אותו הדבר, ללא אלימות למשל... במקום לברר מי האשמים, ובהנחה ששניהם אשמים, אולי השאלה הנכונה היא "מהי הדרך שכל אחד ייקח אחריות על המריבה?". החשיבה הופכת להיות חיובית כשהיא בונה, כלומר לומדת להתגמש מתוך המפגש עם המציאות.
ובסופו של תהליך, עלינו ללמוד לעבוד עם הכוח המדמה, כלומר לדעת להתפלל, או לעצום עיניים ולראות איך המציאות מצד הופעת השכינה בארץ הינה מציאות מלאת חיוּת וטוב, ומתוך כך לקבל כוחות לעמוד בכל פעם מחדש מול הנשמות הענקיות שרק באו ללמד אותנו שיעור חשוב בעבודה עצמית...


תגיות: עבודה עצמית | חשיבה חיובית | הרפיהמאמרים נוספים מעלון פרשת חוקת תשע"א:
הכיפה - הרב שלמה אבינר
"אעברה בארצך" - הרב יעקב פילבר
צמאה לך נפשי. - הרב אייל ורד
עתיד מואר / לגעת בטבע - הרב נתנאל לוי

הצטרפות לרשימת התפוצה
לקבלת העלון ועדכונים מערוץ מאיר מידי שבוע במייל הירשם כאן: