ערוץ מאיר

באהבה ובאמונה

כל הנושאים
פרשה קודמת: וישלח
פרשה נוכחית: וישב
פרשה הבאה: מקץ
 


מלחמה מיותרת

הרב אלישע אבינר

סיפרה לי אימא אחת שהאינטרנט הורס לה את החיים. ספק האינטרנט בבית הוא גלאט (רימון או מורשת), כך שאין חשש לגלישה למקומות בעייתיים. אבל העימותים עם בנה סביב שעות הגלישה באינטרנט הפכו את חייהם לבלתי נסבלים. כל יום, כמה פעמים ביום, היא נאלצת "לעקור" את בנה מהמחשב. הבן נמשך אל האינטרנט כמו פרפר אל האור, וכל פעם שהיא מסובבת את ראשה הוא נשאב אל המחשב. ושוב היא צריכה לגרש אותו ממקומו, וחוזר חלילה. מספר פעמים ביום, מידי יום. לרוב, זה נגמר בצלילים צורמים ובכעסים הדדיים. כמובן, האם כבר ערכה מספר "הסכמים" על היקף שעות הגלישה, והבן "חתם" עליהם, אבל הוא מפר אותם שוב ושוב. והתסכול רב. כיצד מתמודדים עם בעיה מעיקה זו?
בחינוך, לפעמים הדרך המועדפת היא הסברה, העברת תוכן, הקניית ערכים, על מנת שהחניך יזדהה עם המסר החינוכי ויפנים אותו. ולפעמים, הדרך המועדפת היא תקנות וסייגים חינוכיים שמרחיקים את החניך מהמוקדים הבעייתיים. ולפעמים, "פטנטים" שעוקפים את הבעיה או חוסמים את הגישה למקומות הבעייתיים. הפטנטים אינם מעבירים תכנים חינוכיים, הם בסך הכל "פטנטים", אם כן למה להשתמש בהם? מדוע לא להעדיף הסברה חינוכית שמובילה להפנמה?! התשובה היא שלא תמיד אנחנו מצליחים למצוא את הנוסחה המשכנעת, ובינתיים העימותים מתרבים. אין הפנמה, ויש רק מריבות. במקרים אלו, ניעזר בפטנטים המאפשרים לנו להשיג תוצאה מיידית ברמה הפרקטית וגם נחסוך את המריבות המרות שמכרסמות ב"יחד" המשפחתי. הוי אומר, הרווח כפול: גם נפתור את הבעיה לכל הפחות ברמה המעשית, וגם תתחדש האפשרות לנהל תקשורת נינוחה עם הבן. תקוותנו היא שריחוקו של הבן ממוקד הבעיה, יאפשר לו להפנים את הערכים שלא הצלחנו להנחיל לו עד כה. ויתקיים "אחרי המעשים יימשכו הלבבות".
בהתמודדות עם עודף שעות גלישה, קיים פטנט פשוט: תוכנות המגבילות את שעות הגלישה. את המידע דלהלן אסף יונה פרסבורגר, מומחה עתיר ניסיון, שפועל במרץ רב להפצת מידע על גלישה נבונה ובטוחה (פרטים באתר (glishatova.org.
קיימות תוכנות העוקבות אחר אתרי הגלישה, אבל נתמקד בתוכנות הקובעות את זמני השימוש במחשב. יש מהן שהן חינמיות ויש מהן בתשלום.
התוכנה מאפשרת להקצות לכל אחד מבני הבית זמן גלישה יומי או שבועי. כשהוא עובר את הזמן שהוקצב לו, הגלישה נפסקת אוטומטית. לכל אחד מבני הבית, יש סיסמה להיכנס ל"חשבון" שלו.
" למשתמשי "רימון" - קיימת תוכנת "תזמונטו" לניהול מראש של רמות הסינון ושעות הגלישה בבית. ניתן להגדיר לכל אחד מבני המשפחה מערכת שעות אישית על בסיס פרופיל אישי שתגדירו עבורו. תמורת תשלום חודשי. למשתמשי "מורשת", ספק האינטרנט מציע גם כן תוכנה ייחודית להגבלת שעות גלישה. אף היא בתשלום חודשי.
" "גולשים בזמן" - תוכנה חינמית (surfingintime.com) תמורת תרומה!! להגבלת זמן ולעידוד השימוש במשחקים חינוכיים. ניתן לקבל הדרכה טלפונית כיצד להתקין אותה. יש הממליצים עליה בחום.
" Computer Time - תוכנה בתשלום המאפשרת קביעת זמני שימוש במחשב לכל משתמש. הממשק באנגלית.
" Romaco Timeout - תוכנה חינמית לקביעת זמני שימוש במחשב. ממשק באנגלית.
" K9 (k9webprotection.com) תוכנת סינון חינמית מוכרת, המאפשרת קביעת זמני גלישה לפי משתמשים. ממשק באנגלית.
רשימת התוכנות הנ"ל ממחישה שהפתרון בהישג יד. המספר הרב של התוכנות מאפשר להתאים את הפתרון לצרכי ולדרישות המשפחה.
כמובן, חייבים לנהל דו-שיח חינוכי עם הבן על קביעת זמני הגלישה שמקצים לו. חייבים לזכור שאם הזמן שהוקצה לו איננו "ריאלי", הוא כבר ימצא דרך יצירתית להשלים את השעות ה"חסרות" (לדוגמה: אצל חברים). לכן, הדו-שיח החינוכי חייב להתנהל בצורה טובה ורצינית. במידת הצורך יש לגלות גמישות ולשנות את ההחלטה אם מתברר שהיא איננה נכונה. בהצלחה.
לתגובות: [email protected] . לב אבות - קו חם (חינם) להורים של מתבגרים. המשיבים

הצטרפות לרשימת התפוצה
לקבלת העלון ועדכונים מערוץ מאיר מידי שבוע במייל הירשם כאן: