ערוץ מאיר

באהבה ובאמונה

כל הנושאים
פרשה קודמת: ויקרא
פרשה נוכחית: צו
 


"וַאֲנִי אֶתְנָהֲלָה לְאִטִּי"

הרב אלישע וישליצקי

פרשה ונפש בחבלי משיח
שיחות הרב אלישע וישליצקי שליט"א לפרשת השבוע
"וַאֲנִי אֶתְנָהֲלָה לְאִטִּי"
שיחה לפרשת וישלח
מהו עומק הקרב בין יעקב אבינו לבין עשו? יעקב אבינו אומר את האמת; יש לי מה שאני צריך ואני הולך לאיטי . כדברי רש"י: אני הולך 'לאט שלי' . אנחנו לא מואסים במי השילוח ההולכים לאט, לעומת תיאור נבואת ישעיהו בפרק ח .
אומר יעקב אבינו: יש לי מלאכה, יש לי שליחות אדירה לתקן את המציאות, לגדל את כוחות הנפש , להתמודד עם המוסריות. "וירא יעקב מאד וייצר לו" אומר רש"י: שמא ייהרג, ושמא יהרוג . במלחמה של יעקב אבינו אין 'אצבע קלה על ההדק', אין זלזול בחיים. זהו עומק ההבנה שהחיים ניתנו למשימות שהקב"ה רוצה בהן. והמוכנות לשרת את המשימות, בשם ה', היא מקור הכוח.
לא בכדי בנבואת עובדיה, יחד עם המורכבויות והקשיים, מתאר הנביא איך המציאות הולכת ומתקדמת ונעשית מתוקנת יותר:
"וּבְהַר צִיּוֹן תִּהְיֶה פְלֵיטָה וְהָיָה קֹדֶשׁ וְיָרְשׁוּ בֵּית יַעֲקֹב אֵת מוֹרָשֵׁיהֶם. וְהָיָה בֵית-יַעֲקֹב אֵשׁ וּבֵית יוֹסֵף לֶהָבָה, וּבֵית עֵשָׂו לְקַשׁ, וְדָלְקוּ בָהֶם, וַאֲכָלוּם; וְלֹא-יִהְיֶה שָׂרִיד לְבֵית עֵשָׂו, כִּי ה' דִּבֵּר. וְיָרְשׁוּ הַנֶּגֶב אֶת-הַר עֵשָׂו, וְהַשְּׁפֵלָה אֶת-פְּלִשְׁתִּים, וְיָרְשׁוּ אֶת-שְׂדֵה אֶפְרַיִם, וְאֵת שְׂדֵה שֹׁמְרוֹן; וּבִנְיָמִן, אֶת-הַגִּלְעָד ".

יש בנבואה רשימה מפורטת מאוד, של הנגב, של השפלה, של הפלשתים, של שדה אפרים והשומרון ובנימין והגלעד - פירוט של מקומות שעם ישראל יירש. דברים שנאמרו לפני אלפי שנים חיים וקיימים בדורנו. וכן מתואר איך בית יעקב הופך לאש כשבית יוסף להבה, איך שהגאולה הטבעית מתרוממת, מגלה את עומקה, מגלה את כוחותיה.
נכון, עוד לא מיצינו, עוד לא גילינו את עומק סוף הנבואה: "וְעָלוּ מוֹשִׁעִים בְּהַר צִיּוֹן לִשְׁפֹּט אֶת הַר עֵשָׂו וְהָיְתָה לַה' הַמְּלוּכָה ", אבל אנחנו מתקדמים בכיוון אמיתי של גילוי המלאכות שמוטלות עלינו מכוח אבותינו ואמותינו.


הצטרפות לרשימת התפוצה
לקבלת העלון ועדכונים מערוץ מאיר מידי שבוע במייל הירשם כאן: