ערוץ מאיר

באהבה ובאמונה

כל הנושאים
פרשה קודמת: ויקרא
פרשה נוכחית: צו
 


הבית הלאומי - הוא בית יהודי

הרב דב ביגון


הרב קוק זצ"ל, בהתייחסו לבניין האומה ההולכת ונבנית בדורו ובדורנו, כותב: "האומה שלנו תיבנה ותתכונן, תשוב לאיתנה למכונות חייה כולם, על ידי מה שהאמוניות שלה, היראיות שלה, דהיינו התוכן האצילי המקודש האלקי שלה, יתפשט, יתגבר, ישתכלל ויתאמץ. כל בוני האומה יבואו לעומק האמת של נקודה זו, ואז בקול מלא גבורה ועוז יכריזו על עצמם ועל עמם בקול גדול: לכו ונשובה אל ד'. והתשובה תשובת אמת תהיה, והתשובה מכון גבורה תהיה. והתשובה תיתן עוז ותעצומות לכל הסעיפים המעשיים והרוחניים, לכל ההליכות כולן הדרושות לבניין האומה ושכלולה" (אורות התשובה טו יא).
ואכן בניין האומה הוא בשתי קומות, ככתוב "ותוליכנו קוממיות לארצנו". הקומה הראשונה היא הבניין הפיזי החומרי ובתוכה גנוזה הקומה הרוחנית ההולכת ונגלית ככל שאנו מתקדמים במעלה הדרך לגאולה השלמה.
נכון לעכשיו, אנו נמצאים בימים שבהם האומה ההולכת ונבנית מבקשת לבחור את ההנהגה ואת המנהיגים הפוליטיים והמדיניים, שלכאורה משימתם ומטרתם לדאוג לקיומה הביטחוני והכלכלי של מדינתנו האהובה. אבל יותר ויותר חודרת לתודעת הציבור ובוני האומה שיש גם לגלות ולבנות את הקומה הרוחנית של האומה על ידי שיבה לשורשים, למסורת ולתורתנו הקדושה, כדברי הרב קוק זצ"ל.
הרב קוק זצ"ל שראה בעיני רוחו את הבית הלאומי, הקים בשעתו תנועה בשם 'דגל ירושלים' במטרה שהבית הלאומי יהיה גם בית יהודי. הוא צפה את המשברים הרוחניים, המוסריים והתרבותיים האופייניים לדורנו והצביע על התיקונים הנדרשים לאותם קלקולים.
במכון מאיר פועלים לקירוב רחוקים בדרכו וברוחו של הרק קוק זצ"ל, אנו רואים כיצד יותר ויותר אנשים שבים ליהדות באהבה. הם באים מכל קצות הקשת החברתית, מהעיר ומהכפר, מעולם העשייה ומעולם האקדמיה, ותיקים ועולים חדשים, מבוגרים וצעירים. המכנה המשותף לכולם הוא הצימאון והרצון ללמוד תורה ולהתחבר לשורשים היהודיים, ולא ירחק היום שהשיבה ליהדות תהיה נחלת האומה כולה, כדברי הנביא עמוס "הִנֵּה יָמִים בָּאִים נְאֻם ד' אלקים וְהִשְׁלַחְתִּי רָעָב בָּאָרֶץ לֹא רָעָב לַלֶּחֶם וְלֹא צָמָא לַמַּיִם כִּי אִם לִשְׁמֹעַ אֵת דִּבְרֵי ד'" (ח יא).

מהמצפה לישועה השלמה

הצטרפות לרשימת התפוצה
לקבלת העלון ועדכונים מערוץ מאיר מידי שבוע במייל הירשם כאן: