ערוץ מאיר

באהבה ובאמונה

כל הנושאים
פרשה קודמת: עקב
פרשה נוכחית: ראה
פרשה הבאה: שופטים
 


מערת המכפלה - שדה המלך

הרב דב ביגון

"ויקם שדה עפרון אשר במכפלה אשר לפני ממרא השדה והמערה אשר בו וכל העץ אשר בשדה אשר בכל גבולו סביב" (בראשית כג יז). רש"י מסביר: ויקם שדה עפרון - תקומה היתה לו. שיצא מיד הדיוט ליד המלך. דהיינו מעמדו וערכו של השדה משתנה והופך לשדה המלך - יש לו תקומה. משל למה הדבר דומה? כאשר אדם קונה אדמה חקלאית זולה והופך אותה לאדמה שאפשר לבנות עליה בתים, ערכה של האדמה עולה עשרות מונים.
נכון לעכשיו, מעשה אבות סימן לבנים. תחיית עם ישראל בדורנו בארץ ישראל השלמה היא בבחינת תקומה לארץ. הארץ קמה לתחיה. היא נותנת פריה "ואתם הרי ישראל ענפכם תתנו ופריכם תשאו לעמי ישראל" (יחזקאל לו ח, סנהדרין צח א), כפי שאנו יודעים זאת בחוש ורואים עין בעין.
גם מבחינה רוחנית יש תקומה לארץ. יותר ויותר מתגלה אור חדש בארץ ישראל ומארץ ישראל יתגלה לעולם כולו כמו שנאמר "אור חדש על ציון תאיר ונזכה כולנו במהרה לאורו" (ברכות ק"ש).
אמנם תהליך התקומה של הארץ רצוף במשברים ובמלחמות, אבל הוא תהליך בלתי הפיך. ככל שמיליוני היהודים, צאצאיו של אברהם אבינו ישובו לארץ ישראל נלך ונראה עין בעין כיצד ארץ ישראל היא ארצו של מלך מלכי המלכים המתגלה בה כפי שנאמר: "כי בחר ד' בציון אוה למושב לו".
מהמצפה לישועה השלמה


הצטרפות לרשימת התפוצה
לקבלת העלון ועדכונים מערוץ מאיר מידי שבוע במייל הירשם כאן: