ערוץ מאיר

באהבה ובאמונה

כל הנושאים
פרשה קודמת: שמות
פרשה נוכחית: וארא
פרשה הבאה: בא
 


פרשת בראשית - תורה ואבולוציה

הרב שלמה אבינר


ש: האם תורת האבולוציה סותרת את התורה?
ת: א. התורה אינה בעד ואינה נגד האבולוציה. התורה אינה ספר מדע, שמברר מה נכון או לא במציאות, אלא ספר אלוקי שמברר מה טוב ומה רע, כדברי המהר"ל בספרו נתיבות עולם, נתיב התורה פרק יד: המדע מברר מה יש, והתורה מבררת מה צריך להיות.
ב. לכן, הבירור אם תורת האבולוציה אמת, צריך להיעשות בכלים מדעיים, ולא על פי פסוקים או מאמרי חז"ל. אמנם, מבחינה תורנית כל תאוריה מדעית היא בגדר ספק, כפי שמברר מרן הרב קוק בשו"ת דעת כהן סע' קמ, לגבי ברית מילה, כי אולי תתגלנה עובדות חדשות ואולי פרשנותנו של העובדות אינה נכונה.
ג. למעשה, תורת האבולוציה היא תיאוריה מבוססת היטב. היא לא רק תיאוריה מצומצמת על תחום מסוים של המציאות, אלא תיאוריה רחבה מאוד שמקיפה את כל הביולוגיה. אמנם יש נגדה גם קושיות רבות, אבל כך הוא בכל תיאוריה מדעית, וסך הכול תיאוריה זו מבוססת היטב והיא תיאוריה נפלאה.
ד. מרן הרב קוק מדבר באריכות על תורת ההתפתחות בסוף ספרו אורות הקודש חלק ב, אך מדובר שם בהתפתחות רוחנית, כלומר רזי תורה של השתלשלות העולמות, ולא על ההתפתחות הביולוגית, אך הוא מציין שההתפתחות הביולוגית עוזרת לנו להבין את התורה הרזית של פעולת ד' בעולמות בצורה הדרגתית ולאו דווקא בצורה פתאומית.
ה. כמובן, ריבונו של עולם אינו חייב לפעול דווקא בהדרגה, הוא גם יכול לפעול בפתאומיות, כגון יציאתנו בחפזון ממצרים. על פי חכמתו יתברך, הוא פועל לפעמים בפתאומיות ולפעמים בהדרגה ולפעמים באורח מורכב. וכן הוא בעניין הגאולה, היכולה להיות קמעא קמעא, יכולה להיות פתאומית, ויכולה להיות מורכבת משניהם.
מה גדלו מעשיך ד'.

הצטרפות לרשימת התפוצה
לקבלת העלון ועדכונים מערוץ מאיר מידי שבוע במייל הירשם כאן: