ערוץ מאיר

באהבה ובאמונה

כל הנושאים
פרשה קודמת: שמות
פרשה נוכחית: וארא
פרשה הבאה: בא
 


זמן שמחתנו

הרב דב ביגון

בכל אחד משלושת הרגלים אנו מזכירים בתפילה את המאפיין של החג, בפסח - זמן חרותנו, בשבועות - זמן מתן תורתנו, בסוכות - זמן שמחתנו.
שלושת הרגלים מרמזים לנו על מהלך הדורות של האומה הישראלית מראשית ועד אחרית. מיציאת מצרים ועד לירושלים.
בפסח, עם ישראל נולד, יצאנו מעבדות לחירות מדינית. בשבועות, קיבלנו את התורה ויצאנו לחרות רוחנית, כדברי חז"ל אל תקרי חרות אלא חֵרות. ובסוכות, זמן שמחתנו, אנו מגיעים להופעת תכלית קיומו של עם ישראל. לגילוי ענני הכבוד, גילוי אור ד' בעולם, בירושלים ובבית המקדש, המלווה בשמחה עצומה, ו"מי שלא ראה שמחת בית השואבה לא ראה שמחה מימיו".
נכון לעכשיו, בדורנו, דור קיבוץ הגלויות והתחייה הלאומית, אנו נמצאים לקראת 'סוף מסלול' הדורות. הגענו לירושלים. הקץ המגולה הולך ומתגלה, בשלבים ובמדרגות כפי שנלמדים מהרְגלִים.
אחרי אלפיים שנה יצאנו משעבוד לגויים לחירות מדינית. אמנם אנו עדיין מושפעים מתרבות הגויים במידה מסוימת המטשטשת את זהותנו, אך יותר ויותר יהודים שבים לשורשים, למסורת היהודית ולתורה, ולא ירחק היום ונזכה לראות עין בעין בהתקיימות הנבואה: "ובא לציון גואל ולשבי פשע ביעקב נאם ד', ואני זאת בריתי אותם אמר ד', רוחי אשר עליך ודברי אשר שמתי בפיך לא ימושו מפיך ומפי זרעך ומפי זרע זרעך, אמר ד', מעתה ועד עולם" (ישעיהו נט).
בשלב השלישי, כאשר ארץ תימלא דעה את ד' כמים לים מכסים, נזכה כולנו, עם ישראל והאנושות כולה, לבטל את הרוע בעולם ומתוך כך גם את העצבות, והשמחה תהיה נחלת הכלל והפרט בישראל ובאנושות כולה, ככתוב "שמחנו כימות עיניתנו שנות ראינו רעה", ו"אז יהיה זמן שמחה לישראל אשר כמוה לא היתה, ויתוקן העולם במנוחה והשקט, ולא יהיה עוד יגון ועצבות בעולם כלל" (עיין רמח"ל, מאמר הגאולה). במהרה בימינו, אמן.
בברכת חג סוכות שמח
מהמצפה לישועה השלמה
מאמרים נוספים מעלון פרשת האזינו תש"פ:
מה התשובה לדורנו - הרב שלמה אבינר
מוגנות רוחנית - הרב יורם אליהו
סוד הטבע - הרב אלי פיינסילבר
כִּי עִם ה' הַחֶסֶד - הרב זיו רוה
פרשת האזינו - הרב דוד לנדאו
טל, מטר, לולב וסוכה - הרב חגי לונדין

הצטרפות לרשימת התפוצה
לקבלת העלון ועדכונים מערוץ מאיר מידי שבוע במייל הירשם כאן: