ערוץ מאיר

באהבה ובאמונה

כל הנושאים
פרשה קודמת: חוקת
פרשה נוכחית: בלק
פרשה הבאה: פנחס
 


"תודה רבה לך! באמת, תודה רבה".

הרב יואב מלכא

"תודה רבה לך! באמת, תודה רבה".
מספרת סיון רהב מאיר: "שבת מקסימה עברה עלינו בקהילת KMS בסילבר ספרינג, מרילנד, בשליחות תנועת 'המזרחי'..." היא סיפרה במהלך השבת על נהג אוטובוס מישראל, משה יֵרֶט שמו, שלאוטובוס שלו עלו אם ובתה הקטנה. לא היה להן מספיק כסף ברב-קו, והוא הסביר שכדאי להן לרדת בתחנה הקרובה, לטעון את הרב-קו בזול ולהמשיך בנסיעה, במקום לשלם לו מחיר יקר יותר. האם אמרה לו בתגובה (כּנה):
"תודה רבה לך!
באמת, תודה רבה".
הילדה שמעה ואמרה לאמהּ: "אימא, מה הנהג עשה לא בסדר שאת אומרת לו ככה?"
האם לא הבינה ואמרה:
"הוא עזר לנו, אז הודיתי לו". והבת התעקשה: "את אמרת 'תודה רבה לךֳ באמת'?!, זה מה שאומרים למי שעשה משהו לא בסדר!!!"...
ילדה צעירה כל כך שומעת את המילים "תודה רבה לך באמת", אבל כבר רגילה לשמוע את המשפט הזה בסרקזם ( עוקצנות,לעג מר,עלבון חבוי), כמשהו שנאמר לא כתודה אמיתית, אלא כנזיפה...
עד כאן דבריה של סיון, ואנו נוסיף ברוח פינתנו "מנהג ישראלי" ונאמר שאכן הולך ומשתרש במקומותינו מנהג סרקסטי כנ"ל להודות בכוונת מכוון של נזיפה עוקצנית. אבל למה דווקא בניסוח כזה: "תודה רבה לך! באמת, תודה רבה"? וכי חסרות מילים באוצר תרעומותינו ה"הולמות" יותר את חמת הפתנים האוחזת בנו בשעת כעס על הזולת רח"ל??
אי אי אי... ישראל קדושים שוב נתפסתם על חם מכוונים בקללתכם אך לברך... כי גם אם מישהו עשה לנו "משהו לא בסדר" הנה בלי משִֹים אנו באמת מתכוונים להודות לו אף שהכעיס וציער אותנו, כי עומק אמונת ישראל מקשר אותנו לראייה העתידית של היכולת לומר "הטוב והמטיב גם על הרעה" אף שבהווה עדיין קצרה ידנו לבוא להשגה זו אבל גם בשעת תרעומת לא זזה ידנו מאמירת:
"תודה רבה לך! באמת, תודה רבה".
ובאמת היא משמשת בפינו לשתי פנים: בהווה החסר שרגש האמונה לא נשלם עדיין להשיג מדרגת כל מאן דעביד רחמנא לטב עביד, אכן יש בה בלשון זו נימת עוקצנות, לעג מר ועלבון חבוי וחוט לשוננו כחץ לירט בו את הפוגע, ה' ירחם, אבל בעת ובעונה אחת דוחקת בנו נשמתנו בלא יודעין לשזור בה כוונה הפוכה לגמרי: להודות הודאה רבה באמת גם על הרעה שהרע לנו פלוני כפי שהיינו מודים לו על טובותיו אלינו. יהי רצון ששפתי ר לוי יצחק מברדיצ'ב זצ"ל דובבות אמן מכוחה של דברי סנגוריא אלה.מאמרים נוספים מעלון פרשת כי תבוא תשע"ט:
הגדיל ד' לעשות עם אלה - הרב דב ביגון
אהבת חינם - הרב שלמה אבינר
תשובה ושמחה - הרב אלישע וישליצקי
שמחה - הרב יורם אליהו
התחלה חדשה - הרב חגי לונדין
פרשת כי תבוא - הרב דוד לנדאו

הצטרפות לרשימת התפוצה
לקבלת העלון ועדכונים מערוץ מאיר מידי שבוע במייל הירשם כאן: