ערוץ מאיר

באהבה ובאמונה

כל הנושאים
פרשה קודמת: שמות
פרשה נוכחית: וארא
פרשה הבאה: בא
 


אני לא מבין, אני לא מרגיש

הרב שלמה אבינר

הרב שלמה אבינר

ש: אם התורה אומרת משהו ואני לא מבין ולא מתחבר, מה צריך להיות יחסי לאותם הדברים? לקיים?
ת: לגבי "איני מבין", אדם חייב להיות עניו, אף על פי שזה לא באופנה, וכל אחד מתיימר לומר שהוא יודע הכל ומבין הכל. במדינתנו, כל אחד מחשיב עצמו לראש ממשלה, לרמטכ"ל, לרופא, לפסיכולוג, לרב. כל אחד יודע הכל. ראה בתגובות הטוקבק. זו גאווה חולנית, מחלה. ואמצעי התקשורת מחניפים לו ויוצרים אצלו רושם שהוא מבין בכל.
לא כן. איננו מבינים הכל. בתורה כמעט שלא מבינים דבר. אדרבה, אדם שיאמר שהוא מבין כל מה שכתוב בתורה, זקוק לטיפול פסיכולוגי. ודאי איננו מבינים. הרי הקדוש ברוך הוא לא נתן את התורה לדור של טיפשים, שצריך להסביר להם הכל, אלא לאנשים חכמים מאוד, ועוד, בתורה כתובים דברים שגם אנשים חכמים לא יבינו בכוחות עצמם. ואילו היו כתובים דברים מובנים, זה עלבון לאינטליגנציה. ואם כתוב לא תגנוב, זה בא ללמדנו פרטים של מצוה זו שמתנשאים מעל השכל הטבעי שלנו. לכן האומר שהוא מבין עד תום, יש ללמד עליו זכות שהתרגל לכך שזה כאילו מובן. אבל באמת, אין לנו שום הבנה. סיכום: יש להיות עניו.
"אני לא מתחבר", זה גרוע עוד יותר. אם אי אפשר לסמוך על השכל עד תום, כל שכן שאי אפשר לסמוך על הרגש. גם השכל יכול לטעות, אך הרגש עוד יותר. למשל, אדם עלול להתאהב באשת איש. נורא ואיום. ודאי הרגש הנו חלק אמיתי של האדם, אבל עליו לקבל אישור מהתורה.
המחיר של השתעבדות לרגש הוא כבד מאוד. בגללו הנישואים נופלים, בעולם וגם באומה שלנו. אין לתת לרגש להוליך אותנו שולל. אם הוא סוטה מדרך הישר, יש לישרו בעזרת השכל, בעזרת ספרי אמונה, ספרי מוסר, מחשבות, חשבון נפש...
כאשר אדם שבוי ברגש, עבודת ד' אינה מחזיקה מעמד. ולא פחות חמור: הנישואים אינם שורדים. בהתחלה אדם 'התחבר' לאשתו, אך עתה כבר אינו מתחבר, מה שמכונה: "משבר שחיקת האהבה הרומנטית" - בממוצע אחרי שלוש שנות נישואים, וכמובן זה ממוצע. יכול להיות אחר כך או לפני כן. התוצאה: שליש מתגרשים בארצנו, ובארצות אחרות שני שליש. וכן יש רבים שלא מתחתנים. וכן, בין אלה שאינם מתגרשים יש 80% של גירושים רגשיים: חיים יחד ולא מתגרשים מסיבות שונות, אבל אין כבר קשר פנימי עמוק. והכי גרוע: ניאוף. אחוזים עצומים של ניאוף, רחמנא ליצלן. וכל הצרות הנוראות כאלה הן בגלל שלוש מילים: "אני לא מתחבר". מחיר כבד מאוד! וכמובן, מי שמשלם, הם הילדים המסכנים של אותם זוגות.
אלא אדם צריך לחנך את עצמו להתחבר לדברים טובים: מידות טובות, יראת שמים, מצוות, חסד. ובמיוחד עבודת ד' שברגש, עבודת ד' שבלב: תפילה. רגש גדול. ובמשך היום: מאה ברכות, רגש קטן.מאמרים נוספים מעלון פרשת מסעי תשעט:
בקשת רחמים על הדור - הרב דב ביגון
"וַיִּסְעוּ מֵחֲרָדָה" - הרב אלישע וישליצקי
פרשת מסעי - הרב דוד לנדאו
ארבעים ושניים - הרב חגי לונדין
כשישראלי יאמר לך: - הרב יואב מלכא
הקשב למסעות חייך - הרב יורם אליהו
בִּמְעָרַת עֲדוּלָם - הרב שלמה אבינר

הצטרפות לרשימת התפוצה
לקבלת העלון ועדכונים מערוץ מאיר מידי שבוע במייל הירשם כאן: