ערוץ מאיר

באהבה ובאמונה

כל הנושאים
פרשה קודמת: וירא
פרשה נוכחית: חיי שרה
פרשה הבאה: תולדות
 


מנהג ישראלי

הרב יואב מלכא

ישראלים קונים כל שנה, בשבוע הספר, ספרים שלעולם לא יקראו - אבל תמיד יתכוונו לקרוא בקרוב...

"ישראלים קונים כל שנה בשבוע הספר" - מצד אהבת החכמה המוטבעת בישראל ששורשה הוא בדעת אלוקים, שנסתגלה לה אומתנו במהלך תולדתה, וביותר במעמד הר סיני שם נאמר:
"אתה הֹראת לדעת
כי ה' הוא האלקים בשמים..."
ומאז, תשוקת הוספת הדעת היא "לחם חוקה" של אומה זו, ומשאלת לב הומיה זו לדעת אלוקים נוסחה בבקשת התפילה: "אתה חונן לאדם דעת... וחננו מאיתך חכמה בינה ודעת...".
כשדרישה פנימית זו מבוררת היטב, ששים אנו על אמרת ה' כמוצאי שלל רב, ולא ניעף ולא ניגע מלעסוק במכמניה המתגלים בתורה שבעל-פה, וחכמות החול ישמשו לה אז כ"רקחות וטבחות" לשרתה, ונתרפק באהבה רבה גם על סגולת אוצרותיה החתומים בתורה-שבכתב. אבל כשרוח האומה נחלשת יתבטא כשרון פז זה ב"דלי דלות" זכר לתפארת נשמתנו: "קונים בכל שנה בשבוע הספר..." עדות לבקשת החכמה, אבל לאו דווקא ספרות ישראל סבא, אלא מכל הבא ליד כי "כשאין ציפור שיר גם זרזיר זמיר".
"ספרים שלעולם לא יקראו" - מצד חולשת עמל לימודה של תושב"ע ובכל זאת נותרה לנו לפליטה תאוות קניינם של הספרים מצד יחסנו הסגולי לתורה שבכתב:
"אבל תמיד יתכוונו לקרוא בקרוב" - כי נשמת ישראל לא תניח לנו לומר נואש מן התקווה שסוף סוף נבוא לחיבור ומזיגה ראויה של קדושת תושב"כ העצמית לבין קדושת תושב"ע וחכמתה, פרי העמל הלימודי ועסק התורה.


הצטרפות לרשימת התפוצה
לקבלת העלון ועדכונים מערוץ מאיר מידי שבוע במייל הירשם כאן: