ערוץ מאיר

באהבה ובאמונה

כל הנושאים
פרשה קודמת: האזינו
פרשה הבאה: בראשית
 


האירו-ביזיון

הרב שלמה אבינר

הרב שלמה אבינר

כמה יש לתמוה על אנשים רציניים, מוסריים, שקולים, חרוצים, על כך שמתפעלים מן האירוויזיון, בין שהוא בארצנו, בין בארצות אחרות:
- רוב השירים מטופשים וחסרי תוכן, וכולם עומדים ומוחאים כפיים, זה עובר את גבול הטעם הטוב. וכבר כתב על זה הרמב"ם בפירושו על פרקי אבות סוף פרק א על המשנה 'לא מצאתי טוב משתיקה'.
- על פי רוב, המנגינות זולות, ומעוררות רגשות נמוכים. איננו מלאכי השרת, ולצערנו יש בנו גם רגשות שפלים, שעלינו להילחם בהם. אבל לעודד אותם בלחנים זולים, זהו דבר שאין לו שחר. וכבר כתב על זה הרמב"ם באגרות שלו, בהוצאת הרב שילת, תכח. וגם פילוסופים גויים כתבו על זה, כאפלטון.
- לפי היהדות, אין לגבר לשמוע שירת אשה שאינה אשתו או בתו או אמו. ועוד לארגן בארץ הקודש אירוע פומבי אסור כזה, זו יריקה על קדושת ארצנו.
- כידוע ימי ספירת העומר הם ימי אבל לאומי, הנעוצים במסורת מקדם, ולא שייך בימים אלה לארגן חינגות מוזיקליות.
- הכסף הרב שמבוזבז, עדיף להעבירו לעניים, לרעבים, לחולים, לסובלים. ודאי, מותר לאדם להתבדר, אך יש לשמור על פרופורציה. כלל גדול בחסד החברתי: חייך אמנם קודמים לחיי חברך, אבל לא מותרותיך.
- גם מומחים עולמיים גויים מכנים את האירוויזיון כקיטש Kitsch, נחות, ואפילו רינגרד Ringard, כלומר זול ופרימיטיבי.
- לא נמנה כאן את כל התקריות שהיו במשך השנים, גם על רקע פוליטי, וגם קנוניות המצביעים וכד', כאשר הם בדרגת סכסוכי נעורים של נוער מתבגר או בלתי מתבגר.
- לבסוף, התחרותיות לא לנו היא. ודאי יפה ונאה לשיר ולנגן. אך על זה, לעשות תחרות?! וכי בזה יתהלל המתהלל, בכך שהוא יודע לזמר ולפזז?! וכי מי שיש לו קול יפה הוא "גיבור ישראל" ושמנת המין האנושי. ואולי יש להלל אמא טובה שמגדלת ילדים, רופא מסור, חייל אמיץ, תלמיד חכם, ועוד ועוד. ערכו של האדם אינו סלסול קולו, אלא מידות טובות ויראת שמים. מי שמזמר מגיע לו פרס? עושה מעשה "זמרי" ומבקש שכר כפנחס?!תגיות: תחרות האירוויזיוןמאמרים נוספים מעלון פרשת בהר תשע"ט:
וקראת דרור בארץ - הרב דב ביגון
יש לך פה N.C. או .O.N? - הרב שלמה אבינר
"הארץ לעולם עֹמָדת" - הרב דוד לנדאו
תורת חסד - הרב אלישע וישליצקי
וקנה לך חבר - הרב אייל ורד
שאיפה לגדלות - הרב יורם אליהו
הכל מתחיל מהר סיני - הרב חגי לונדין
מנהג ישראלי - הרב יואב מלכא
מְגִלַּת דָּוִד 27 - הרב שלמה אבינר

הצטרפות לרשימת התפוצה
לקבלת העלון ועדכונים מערוץ מאיר מידי שבוע במייל הירשם כאן: