ערוץ מאיר

באהבה ובאמונה

כל הנושאים
פרשה קודמת: וירא
פרשה נוכחית: חיי שרה
פרשה הבאה: תולדות
 


ה' יעשה הטוב בעיניו

הרב חגי לונדין

דבר תורה קצר לפרשת קדושים

פרשת קדושים עוסקת בנושאים רבים שבמבט ראשון נראים כלא קשורים זה לזה, אולם לכולם ישנו מכנה משותף: הרצון להיות קדושים. כיצד אם כן מגיעים אל הקדושה? ישנו ציווי אחד שחוזר שלוש פעמים בפרשה ואף חותם את הפרשה: האיסור לפנות אל האובות ואל הידעונים. כלומר האיסור לפנות אל אותם אלה המתיימרים לנחש ולומר מה יקרה בעתיד.
האובססיה לדעת את העתיד, שהייתה מרכזית מאוד בתרבות העבודה זרה, היא מספקת אמנם את יצר הסקרנות של האדם, אולם במקביל גם מסירה ממנו את האחריות ואת הבחירה החופשית. אדם היודע באופן מפורט את העתיד, כבר לא בוחר בדבר מסוים מפני שהוא טוב או מוסרי אלא מפני שנדמה לו שהבחירה הזו תשרת את העתיד המובטח לו. התורה מצווה על האדם לצאת מתוך אותו עולם מיסטי ותועלתני. האדם אמור לבחור בטוב מפני שהוא טוב גם ללא ידיעה ברורה האם הדבר ישרת את האינטרסים שלו בטווח הקרוב. זוהי הדרך להגיע אל הקדושה.
הדברים נכונים הן במישור האישי והן במישור הלאומי. עברנו לא מזמן מערכת בחירות ועוד אתגרים רבים לפנינו. אין אנו יודעים כיצד בדיוק יוביל ה' אותנו ואת המדינה בעתיד. יש לנו הבטחה נבואית כללית, ואף אנו רואים זאת מול עינינו - כי המציאות הולכת ומתקדמת אל הטוב. מה יקרה באופן מפורט בכל רגע ורגע - זאת איננו יודעים ואיננו צריכים לדעת. אנו בוחרים את בחירתנו מתוך הבנתנו שזהו הדבר הרצוי מלפני ה' - וה' יעשה הטוב בעיניו.

לדבר תורה שבועי מצולם ומשוכתב מהרב לונדין - ניתן לשלוח הודעת וואטסאפ (!) למספר 0545753771
ניתן להאזין לשיחה שבועית של הרב באמונה ברדיו מורשת בימי ראשון בשעה 20:00
ניתן להצטרף לשיעור פרשת שבוע של הרב באוניברסיטת בר אילן בימי שני בשעה 20:00

הצטרפות לרשימת התפוצה
לקבלת העלון ועדכונים מערוץ מאיר מידי שבוע במייל הירשם כאן: