ערוץ מאיר

באהבה ובאמונה

כל הנושאים
פרשה קודמת: וירא
פרשה נוכחית: חיי שרה
פרשה הבאה: תולדות
 


עצמאות ועצמיות

הרב אלישע וישליצקי

שיחה לפרשת קדושים וליום העצמאות
בפרק שקראנו בשבת שעברה, פתחה התורה במילים: "דַּבֵּר אֶל בְּנֵי יִשְׂרָאֵל וְאָמַרְתָּ אֲלֵהֶם אֲנִי ד' אֱ-לֹהֵיכֶם" (ויקרא יח, ב), מילים המהוות לפי רשב"י במדרש (ספרא, על אתר) ביטוי לקבלת עול מלכות שמים. ערב הכניסה לארץ אתם צריכים לקבל מלכותי מחדש.
במה צריך לקבל את מלכות ה' מחדש כשנכנסים לארץ?
אומרת התורה: "כְּמַעֲשֵׂה אֶרֶץ מִצְרַיִם אֲשֶׁר יְשַׁבְתֶּם בָּהּ לֹא תַעֲשׂוּ וּכְמַעֲשֵׂה אֶרֶץ כְּנַעַן אֲשֶׁר אֲנִי מֵבִיא אֶתְכֶם שָׁמָּה לֹא תַעֲשׂוּ" (שם, שם, ג).
יש אזהרה, הדרכה של התורה, שמשמעותה בהקשר של מצרים הוא שלא רק יצאנו משם אלא שצריך להתרחק גם מהתרבות המצרית, מהיצרים שהיו במצרים. וכן לגבי הכניסה לארץ, אין זו רק כניסה פיזית אלא זו אמורה להיות כניסה מוסרית, של נקיות, של זהירות מפני היצרים של העמים שהיו עדיין כאן.
והסיום של הפסוק:"וּבְחֻקֹּתֵיהֶם לֹא תֵלֵכוּ" (שם, שם) שחז"ל במדרש בספרא עוסקים בכך שיש כאן
מושג של תרבות; לא רק יצרים גלויים אלא תרבות שקשורה לעבודה זרה של עמי כנען; "בחוקותיהם לא תלכו".
יתרה מזאת, לפי חז"ל במדרש (ספרא, על אתר) מדובר על כך שאמורה להתברר תרבות יהודית מקורית, שלא נחשוב שרק לגויים יש תרבות ואומנות, אלא צריך לגלות מהם אופניי התרבות על פי אופיו של עם ישראל .
***
קביעת החותם של התהליך הלאומי של שיבת ציון בדורנו - היא העצמאות. התגבשותנו החברתית והמדינית ויכולתנו להיות בני חורין ושולטים על עצמנו - הן חלק מהותי ובלתי נפרד מתהליך התקומה והלידה המחודשת.
ומה שעיכב אותנו הן מחמת הגלות ונזקיה והן מחמת השבועות שלא נעלה בחומה ולא נמרוד באומות - הוסר ופינה את מקומו לרשיון של בניית בית לאומי וחזרת העצמאות להיאחז במציאות האישית והציבורית שלנו.
יכולתנו לחיות חיים עצמיים על פי זהותנו היהודית, מחוברת אפוא ליום העצמאות הלאומית, שמתחדשת ומבטאת את שחרור העם מבית קברו הגלותי, בדרכו החדשה-ישנה ובתשובתו אל עצמו.
***
אנו, בניו ובנותיו של בורא עולם, המגלים בחיינו את האחדות האלוקית והופעת השכינה, אנו מחללים אותה בעת היותנו מפוזרים ומפורדים, מרוסקים ומושפלים על אדמת נכר. על כן עצם העובדה שאנו נולדים מחדש, כוללת בתוכה את הופעתה המחודשת של השכינה, דרך גאולת בניה ובנותיה. והמקור האלוקי אשר אינו רוצה יותר בחרפת הגלות גואל את מופיעי שמו בעולם. רוח ה' על עמו, היא המחוללת את המהפכה של תחיית המתים הלאומית שלנו.

*ערך הרב ליאור לביא על פי שיחות הרב

הצטרפות לרשימת התפוצה
לקבלת העלון ועדכונים מערוץ מאיר מידי שבוע במייל הירשם כאן: