ערוץ מאיר

באהבה ובאמונה

כל הנושאים
פרשה קודמת: וירא
פרשה נוכחית: חיי שרה
פרשה הבאה: תולדות
 


71 שנה למדינת ישראל, ומה הלאה?

הרב דב ביגון


עם מלאת 71 שנים להקמת המדינה, צריך להביט קדימה אל העתיד, לברר לעצמנו מהו החזון שמדינתנו האהובה צריכה לשאוף אליו, כי "באין חזון ייפרע עם". את החזון של עם ישראל מראשיתו ועד אחרית הימים אנו לומדים מהנביאים והחכמים ככתוב "זכור ימות עולם בינו שנות דור ודור, שאל אביך ויגדך, זקניך ויאמר לך" (דברים לב, ז) כפירוש רש"י: אביך - אלו הנביאים, זקניך - אלו החכמים.
יש להבדיל בין מדינתנו ובין שאר מדינות העולם. הקמנו בס"ד מדינה, לא רק כמקלט לעם היהודי הנרדף, ולא רק בשביל ה'כיף', 'לאכול חומוס בשכם או בדמשק', אלא להגשים את חזון נביאי ישראל להיות אור לגויים כפי שכבר הובטח לאברהם אבינו ע"ה, "לך לך ... אל הארץ אשר אראך, ואעשך לגוי גדול... ונברכו בך כל משפחות האדמה" (בראשית יד).
נכון לעכשיו, ב"ה זכינו לבית לאומי חזק בכל המובנים, ההולך ומתפתח בצעדי ענק. מנהיגי האומות החזקות בעולם מכבדים אותנו ומחפשים את קרבתנו. הולכים ומתקיימים לנגד עינינו דברי הנביא צפניה "בעת ההיא אביא אתכם ובעת קבצי אתכם כי אתן אתכם לשם ולתהילה בכל עמי הארץ בשובי את שבותיכם לעיניכם אמר ד'." ובמקביל אנו עדים לשיבה למסורת ישראל של רבבות עמך בית ישראל הממלאים את בתי הכנסת בשבתות ובימים טובים, ותקומת עולם התורה ע"י מאות ואלפי מוסדות תורה בכל רחבי ארצנו שבהם לומדים תורה רבבות עמך בית ישראל. חז"ל אומרים על הפסוק "תוליכנו קוממיות לארצנו" - בשתי קומות. הקומה הראשונה - הקמת הבית הלאומי שבס"ד הוקם, והקומה השניה - לצקת תוכן נשמתי לתוך הבית הלאומי ע"י שיבה למסורת ולתורה. ומתוך כך אנו זוכים לראות עין בעין כיצד ההבטחה שהבטיחנו הנביא ישעיה "כי מציון תצא תורה ודבר ד' מירושלים", הולכת ומתממשת לנגד עינינו.
המברך בברכה המשולשת ביום עצמאות שמח

הצטרפות לרשימת התפוצה
לקבלת העלון ועדכונים מערוץ מאיר מידי שבוע במייל הירשם כאן: