ערוץ מאיר

באהבה ובאמונה

כל הנושאים
פרשה קודמת: בהעלותך
פרשה נוכחית: שלח לך
פרשה הבאה: קרח
 


"כפרה עליך אם את כבר במטבח ..."

הרב יואב מלכא

בדיחידוש
ישבתי בכיף על הספה בסלון עם אשתי.
היא צפתה בסרט דרך המחשב ואני התעסקתי עם הווטסאפ בסלולרי שלי. ביקשתי בצורה יפה אם היא תוכל להביא בירה מהמקרר היא אמרה שלא מתאים לה כרגע כי היא בדיוק צופה בפרק מותח במיוחד בסדרת טלנובלה מפותלת עלילה וכולה דרוכה ל"פיסגה הרגשית" שתביא אותה לידי בכי וצחוק לסירוגין. לפתע פתאום צייץ הפלאפון שלה שהיה על השיש במטבח, היא קמה בטיסה כדי לראות מה שלחו לה. זו היתה הודעה ממני:
"כפרה עלייך, אם את כבר במטבח
אז אולי תביאי לי בירה קרה מהמקרר"
וזהו. זה מה שאני זוכר דוקטור...בדיחה עצובה ומשעשעת זו יש בה ללמד ש:
ה"אנוכיות"
ה"עצלה"
ה"ניצול"
ה"תחבלנות"
וה"אלימות"
הולכים תמיד שלובי יד אלה באלה.
הכיצד??
עיסוקם של בני זוג אלה מראה לדעת שתוכן חייהם נוטה אל ה"אנוכיות". זה שקוע בחדשות הווצסאפ וזו שקועה בסרטי טלנובלה עתירי ריגושים ואין "פני ה'קרובים' פונים איש אל רעהו".
ומסגנון זוגי כזה כבר מרימה ה"אנוכיות" את ראשה, כי חשבון הכלל והאכפתיות לא צומח יפה על קרקע נהנתנות פרטית כזו.
ומשורש פורה ראש ולענה זה של הריכוז העצמי הגבוה תשגשג ה"עצלות". כי מי שמתחזקת בו תכונת ה"נטילה" לא יחפוץ בטורח ובמלאכה גם עבור עצמו וקל וחומר עבור זולתו. "טָמַן עָצֵל יָדוֹ בַּצַּלָּחַת נִלְאָה לַהֲשִׁיבָהּ אֶל פִּיו" (משלי כו טו), וישקע בכורסתו ויקשה עליו לצלוח אפילו מרחק קטן כזה כּמִן הסלון למקרר להביא לעצמו את הבירה האהובה עליו. ובמתק שפה ולשון שקרנית, חנפנית ו"נצלנית" יחמיא לאשתו שתפטור אותו מטרחה קלה כזו. אבל גם היא שקועה בטלנובלה ומצפה לגל של ריגושים שישטוף אותה ו"לא קמה בה רוח" לנהוג עמו לפנים משורת הדין ולמלא חפצו. והוא, בראותו שלא הועילה פנייתו האישית במתק לשון, תַר אחר "תחבלנות" מטעה למהר את אשתו בגנבת דעת למטבח כחץ מקשת ויודע הוא נפש בהמתו שאם רק יִשמע לאוזניה אות כניסה של הודעת ווטסאפ ממכשיר הטלפון שלה המונח במטבח תרוץ אליו תיכף כ"אילה שלוחה". לכן שלח לה במרמה הודעת ווטסאפ והיא כששמעה את האות עפה טסה למטבח לבדוק את תוכנה וחשכו עיניה:
"כפרה עליך אם את כבר במטבח
אז אולי תביאי לי בירה קרה מהמקרר"
מנוול זה - אמרה לעצמה - הוא הוא שכתב את ההודעה ובתחבולה זדונית הניע אותי אל המטבח כדי להפיק ממני רצונו, חרה אפה ובאה לכלל "אלימות", הלמה בו ואבדה הכרתו...
"וזהו, זה מה שאני זוכר דוקטור"


הצטרפות לרשימת התפוצה
לקבלת העלון ועדכונים מערוץ מאיר מידי שבוע במייל הירשם כאן: