ערוץ מאיר

באהבה ובאמונה

כל הנושאים
פרשה קודמת: ויצא
פרשה נוכחית: וישלח
פרשה הבאה: וישב
 


הרעל הכי קטלני בעולם

הרב שלמה אבינר


הרעל הכי קטלני בעולם הוא הסוכר. פעם היה יקר מאוד כי הופק מקנה סוכר, אז ממילא אנשים נמנעו ממנו. עתה הוא מופק מסלק סוכר בזיל הזול, וגורם נזקים נוראים למין האנושי, מחלות רבות וקשות.
כמובן, מותר לאכול טעים אך אין להגזים. שמים יותר מדי סוכר במזון, הרבה יותר ממה שצריך. אדם משתעבד למזון תעשייתי, לג'אנקפוד, ילדים זוללים ממתקים בלי סוף. משקאות קלים הם מלאי סוכר.
יש מצוה מן התורה לאכול מזון בריא, כפי שכותב הרמב"ם: "היות הגוף בריא ושלם מדרכי השם הוא" (דעות ד א), וזו מצוה ללכת בדרכי ד' שנאמר "והלכת בדרכיו" (שם א ו). לכן יש לאכול בריא, וגם מזון בריא לא לאכול יותר מדי.
גם מלח ושומן אנו צורכים יותר ממה שצריך. אך הסוכר הוא האשם הראשי לאפידמיית ההשמנה. יש בעולם מדינות שבגללו לא יגיע הדור הבא לתוחלת החיים של הדור שקדם לו.
גם במדינת ישראל, המצב קשה. אנו בערך בין עשר המדינות ה-OECD המובילות בעולם במחלת הסוכרת. ובאשר לשיעור מוות מסוכרת, אנו המדינה השניה בעולם! לצערנו מספר החולים בסוכרת בעולם ובארץ עולה משנה לשנה.
סוכר הוא לא רק מה שהאדם עצמו שופך ממנו לתוך מזונו, אלא הוא מרכיב תעשייתי. במשקאות מתוקים יש הרבה סוכר, 75% מהמזון המעובד מכיל סוכר, מוסתר בשמות שונים.
אבל בל נשכח שגם בפירות יש הרבה סוכר. אז לא נאכל פירות? ודאי נאכל, אבל גם מהם - לא יותר מדי. הכל עניין של כמות. הוא שאמרנו בשם הרמב"ם: רק מזון בריא, וגם הוא - רק במידה נכונה. באותו פרק רביעי של הלכות דעות, פרטי הרפואה שהרמב"ם מביא, הם רפואה ישנה בשם גלינוס, שאבד עליה הכלח. וכבר אמרו חכמינו: אין לך אלא שופט אשר בימיך. קל וחומר: אין לך אלא רופא אשר בימיך. אך מה שהרמב"ם כותב ברפואה מונעת עדיין שריר וקיים בימינו: אכול בריא, גם מזון בריא אל תאכל יותר מדי, דאג לפעולת מעיים תקינה ועסוק בפעילות גופנית.
הבעיה היא שאכילת סוכר יוצרת התמכרות - לשמחתם של יצרני הסוכר. התמכרות זו מתחילה בגיל הרך: ילד בוכה, נותנים לו דבר מתוק. אגב, עקב זה הוא גם מפסיד מזון בריא. כך נוצרה תרבות של אכילה לכל אורך היום, ובמיוחד מזון מתוק, שמייצר עודפי אינסולין, גורם לעששת שיניים ועוד כל מיני מרעין בישין. לכן, הפתרון הוא שלא יהיה מזון מתוק בבית, כי אנשים אינם עומדים בפיתוי. אוכלים ומשמינים. אז מרגישים לא טוב מבחינה אסטטית. וכדי לנחם את עצמם, אוכלים מתוק. מעגל קסמים. גם אצל ילדים.
ואם התרגלתם לסוכר, אנא עשו דיאטה. אין דיאטה אחידה. היא משתנה מאדם לאדם. אך באופן כללי, המעיטו את הכמות בהדרגה, שקלו את עצמכם כל בוקר ורשמו משקלכם. אין זה קל, אבל זה כדאי. אין זה קל, כי מלבד התמכרות פיסיולוגית, יש גם התמכרות פסיכולוגית: מר לו לאדם, אז הוא אוכל מתוק.
ארגון הבריאות העולמי התריע מזמן על כך והציע להזהיר ולסמן בעיגול צבעוני איפה יש הכי הרבה סוכר, מלח ושומן. אבל תאגידי המזון השקיעו מיליארדים של דולרים כדי להכשיל הצעה זו. והסוכר נשאר הגורם הראשי למוות בעולם.
אז החלה להתפשט האופנה החדשה של ממתיקים מלאכותיים כמו קולה-לייט. הסוכר בסכנה! יצרני הסוכר הקדישו תקציבי ענק למחקרים כדי להוכיח שממתיקים מלאכותיים גורמים סרטן. כך בלבלו במוח של דעת הקהל במשך ארבעים שנה. יתכן שאכן יש ביניהם ממתיקים לא בריאים. קוראים לזה בישיבות: זה נבילה וזה טריפה. מכל מקום סכנותיהם של אותם ממתיקים מאוד רחוקות מאלו של הסוכר.
בכל זאת יש בשורה טובה בזכות הרשתות החברתיות. בעבר, כל חוקר שפרסם מחקר נגד סוכר הותקף והושתק. שילמו לחוקרים כדי לבטל מחקריו. האשימו אותו כשרלטן, כפנאטי. עתה, יש תקשורת חופשית.
ואם תאמרו: נעסוק בפעילות גופנית כפי שהורה הרמב"ם, ונוכל לאכול סוכר. טעות בחשבון. צריך שעות רבות של מאמץ גופני כדי למחוק קלוריות. כדי למחוק חטיף שוקולד יש לרוץ 8 ק"מ. אך כמובן פעילות גופנית היא חשובה מאוד, ולאו דווקא מסיבה זו.
ושמא תאמרו: כל זה טוב ויפה בתיאוריה, אבל מי שיש לו ילדים שובבים, עצבנים, בוכים, צריך איזו דרך מתוקה להרגיע אותם! שתי תשובות. א. הרגילו אותם מילדות ליהנות ממזון בלי סוכר. ב. אולי דווקא הסוכר גורם להם להיות היפראקטיביים. אם יאכלו פחות סוכר, יתפקדו טוב יותר בבית ובבית הספר.
אנו לא נגד תאגידי המזון. אנו לא נגד זה שירוויחו הרבה כסף. אנו נגד שירוויחו כסף על ידי שירעילו בני אדם. שיעשו מהפכה וירוויחו ממון כשר במזון בריא וכמובן כשר.
גם אצלנו, לפני כמה חודשים, "ועדת הבריאות של הכנסת על תקנות סימון מזון", שעיקרן סימון מזון מזיק במדבקות אדומות, חטפה התקפות מצד התעשיינים ובעיקר מצד היבואנים. נקוה שבקרוב, הסימון ייכנס לתוקף.
זו מלחמה! "שעתא דמיכלא, שעת קרבא" (הגר"א משלי כג א). שעת אכילה היא שעת קרב (וכן במגיד מישרים לרבי יוסף קארו). "קרבא דמכלא" (אורות הקודש ג רצ). "כי לא על הלחם לבדו יחיה האדם, כי על כל מוצא פי ד' יחיה האדם" (דברים ו ג). "שומר פיו ולשונו שומר מצרות נפשו" (משלי כא כג. עיין רמב"ם דעות פ' ד).תגיות: התמכרות | בריאות הגוף | שמירת הנפש | מזון | סוכרמאמרים נוספים מעלון פרשת בהעלותך תשעח:
גילוי מלכות ד' - הרב דב ביגון
ענווה - הרב יורם אליהו
תורה שבעל פה - הרב דוד לנדאו
המרד כנגד משה רבנו - הרב חגי לונדין
ונלוו גויים רבים אל ה' - הרב יואב אוריאל
הקשבה פנימה - מיכל וולשטיין
רש"י על הפרשה - בהעלותך - הרב יואב מלכא
מוֹקֵשׁ לְדָוִד - הרב שלמה אבינר

הצטרפות לרשימת התפוצה
לקבלת העלון ועדכונים מערוץ מאיר מידי שבוע במייל הירשם כאן: