ערוץ מאיר

באהבה ובאמונה

כל הנושאים
פרשה קודמת: וירא
פרשה נוכחית: חיי שרה
פרשה הבאה: תולדות
 


נומופוביה או הטלפון המלחיץ

הרב שלמה אבינר


[ראיון]

ש: אמנם יש לנו ביקורת קשה מאוד על הסמרטפון וטלפונים סלולריים דומים, אך אנו חונכנו לראות תמיד גם את נקודת האור שבתוך כל חושך, והיא שאדם יכול ליצור קשר עם משפחתו ועם חבריו וזה מספק לו שקט ורגיעה. הוא יודע שאינו לבד.
ת: ואיך היה בכל הדורות, לפני שהמציאו אותו? גם אז אדם ידע שאינו לבד, שיש לו חברים שיבואו לעזרתו. אדרבה הטלפון הנייד יצר פוביה, כלומר מחלה חרדתית חדשה: נומופוביה Nomophobia.
ש: מה זה נומו?
ת: ראשי תיבות -Mobile-Phone Phobia No, אדם מפחד מאיבוד מגע עם הטלפון הנייד שלו, כתוצאה משכחה, אובדן, התרוקנות סוללה, תקלה, סיום אשראי שיחות ועוד.
ש: זה נדיר...
ת: לא. 70% מהגברים, 60% מהנשים, 80% מהצעירים. זו מין חרדה לאבד קשר עם משפחתו וחבריו או קשר הנצרך לעבודה. רק להישאר זמין!!!
ש: עכשיו יש תוכנית שיחות ללא הגבלה.
ת: זה מגביר יותר את החרדה. אדם יצר לעצמו במו ידיו חרדה חדשה, שהיא בעוצמתה כמו חרדת טיפול שיניים או להבדיל חתונה. הנומופוביה גם קשורה לעוד חרדה חדשה, חרדת ההחמצה, FOMO, ראשי תיבות Fear Of Missing Out.
ש: מה הוא עלול להפסיד?
ת: בין השאר קשר חברתי. יש צורך לאדם להיות מעורב חברתית, וזה מובן מאליו ובריא, אך הפגישה הטבעית פנים אל פנים הוחלפה בקשר טכנולוגי, בסמרטפון, פייסבוק, טוויטר וכדומה. וזה יוצר אצלו תלות פסיכולוגית במכשיר, וכתוצאה מזה מצב הפוך: מצב רוח שלילי ודיכאון. האדם מפחד לפספס משהו שקורה, לכן הוא שקוע במכשיר, בודק בממוצע כל חמש דקות, באורח כפייתי, ומסיח דעתו מן המשפחה, מן הלימודים וגם מהנהיגה ברכב. אבל כיוון שאי אפשר לבדוק כל דקה, זה גורם לו הרגשה קשה של בדידות.
ש: כל זה בלי לדבר על ענייני תועבה שסותרים טהרת קודש.
ת: כן. אבל יש לדעת שסרטי תועבה גם מזיקים למין האנושי בכללו. ההורים קונים לילדיהם טלפון חכם, כי אינם יכולים לעמוד בלחץ הילדים כי "לכולם יש בכיתה". ילדים וילדות מגיל 10 צופים בסרטי תועבה, שלא בידיעת ההורים. הם מתמצאים במכשיר יותר מהוריהם. לכן כאשר אמם נכנסת לחדר, תוך שבריר שניה הם מעבירים לדבר תמים, וההורים מרומים. זה נורא ואיום. כדי להבין זאת, לא צריך תורה, די בדרך ארץ שקדמה לתורה, בבינה טבעית ובמוסר טבעי.
ש: זה גם הורס את החברתיות?
ת: ודאי. כאשר אדם נפגש עם משפחתו, הוא כלוא בסלולרי שלו. הוא מדבר עם הזולת כשעיניו במכשיר. גם כשמדבר עם הסבתא עיניו במכשיר. איזו מסכנה!
ש: נורא!
ת: כן. יש גם מחקרים שזה משבש את התפקוד המוחי. בקיצור המכשיר הקטן הזה הוא חיידק מודרני גדול. אשרינו שיש שבת...
ש: אז צריך סלולרי עם סינון?
ת: זה הרע במיעוטו. צריך סלולרי ישן בלי אינטרנט. ראה הסלולרי שלי: הוא סלולרי לא חכם. אני מקווה שאינו נעלב שכך אני מכנה אותו. כי סלולרי לא חכם, הוא הדבר הכי חכם בעולם.


הצטרפות לרשימת התפוצה
לקבלת העלון ועדכונים מערוץ מאיר מידי שבוע במייל הירשם כאן: