ערוץ מאיר

באהבה ובאמונה

כל הנושאים
פרשה קודמת: וארא
פרשה נוכחית: בא
פרשה הבאה: בשלח
 


לחץ חברתי

הרב יורם אליהו

און בן פלת מוזכר בתחילת הפרשה כאחד מבעלי המחלוקת של עדת קורח. אולם בהמשך הפרשה ובתיאור העונש שלהם און לא מוזכר. אומרים חז"ל (סנהדרין קט, ב). "אמר רב, און בן פלת אשתו הצילתו". היא אמרה לו 'מה יצא לך מהמחלוקת הזאת, אם משה ינצח אתה תהיה תלמידו ואם קורח ינצח אתה תהיה תלמידו'. אמר לה און את צודקת, אבל אין לי ברירה. אני הייתי איתם בעצה הזו ובמחלוקת הזו, ונשבעתי להם שאם יקראו לי אלך אתם. אמרה לו אשתו - אני אציל אותך, השקתה אותו יין והרדימה אותו. וישבה בפתח ביתה בשיער מגולה. וכל מי שבא לקרוא לו ראה אותה כך והסתלק. בינתיים נבלעו קורח ועדתו ואון ניצל.
און מבין שאשתו צודקת והוא לא ירוויח כלום מהמחלוקת הזו, אבל הוא אומר, כבר התחייבתי, הבטחתי להם שאבוא אתם, לא נעים לי מחברי, מה אומר להם?. כשאנו מתבוננים בטענתו של און בן פלת אנו נפגשים במציאות שמשפיעה גם על חיינו. במצבים רבים אנו עושים הרבה דברים מתוך לחץ חברתי , מה יגידו עלי, איך זה יראה בעיני שכני, חברי, בני משפחתי.
במצב זה יש סוג של עבדות. אדם משועבד לדעותיהם של האחרים ועל פי זה פועל ומנחה את חייו. כך כותב הרב קוק זצ"ל (עולת ראיה, רמה). "החירות האמיתית היא זו שהאדם מתרומם על ידה להיות נאמן לעצמיות הפנימית שלו, להתכונה הנפשית של צלם אלוקים אשר בקרבו. אז חייו הם חיים מגמתיים שהם שווים את ערכם. אבל אדם בעל רוח של עבדות, תוכן חייו מופעל רק על פי מה שהוא טוב ויפה אצל האחר השולט עליו איזה שליטה שהיא... במה שהאחר מוצא שהוא יפה וטוב."
הורה חייב לבדוק עד כמה הוא באמת בן חורין: עד כמה הוא מונע בהחלטותיו ובניהול חייו על פי ערכיו, ועד כמה הוא מונע ופועל לפי החברה, לפי המקובל והרגיל, לפי ה"מה יגידו עלי". הדבר נכון הן ביחס לעצמו והן ביחסו לילדיו ולדרך חינוכם. לעתים הורים נמנעים לשלוח את בנם למוסד חינוכי מסוים שמתאים מאוד לבנם, רק משום שהמקום לא נחשב מקום אליטיסטי. יתכן שדווקא המוסד הזה יכול מאד לעזור לבן לגלות את עצמו ולהוציא את כוחותיו לפועל, מקום מכיל ומוביל, אך ההורים חוששים ממה יגידו, איך יתייגו אותו ואותם, והם נמנעים מלשלוח אותו לשם, ומאמללים את בנם על ידי לימוד במקום שלא מתאים לו באמת. חובה עליהם להתרומם מהמחשבה הזו לראות מה באמת טוב ומתאים לבנם ולשם לכוון אותו.
לעיתים הורה יכול להכיל את בנו גם כאשר הוא נראה שונה, מתנהג לא כמקובל או כצפוי מהמשפחה שלו, אולם החשש ממבטי החברה ומ 'מה יאמרו' גורמים ללחץ, לעצבנות וממילא לתגובות לא נכונות ואף הרסניות. גם כאן העבודה היא מול האמת. מה נכון ומה ישר בעיני אלוקים. לקבל, לאהוב וכמובן אף לחנך, רק על פי האמת וראיית הנשמה וצפיה למרחוק.
נערים רבים כבולים אף הם בכבלי החברה, הם מאמצים לעצמם אורחות חיים אך ורק לפי מה שחבריהם נוהגים. קשה להם מאוד להיות שונים מכולם, גם כאשר הם יודעים שלא זו הדרך וההנהגה הראויה. ועלינו לאמץ ולחבק אותם, וללמד אותם שחירות אמיתית והערכה מהחברים ,הם יקבלו דווקא כאשר יעמדו על עקרונותיהם ויחיו על פיהם, הם לא חייבים להתנתק מהחברה, אבל כל אחד חייב להיות "הוא" כפי מה שהוא למד והתחנך ועל פי מה שהוא מאמין בו. כך יזכה לחיות חיים ערכיים באמת, ואף יוכל לפעול בקרב חבריו להורות להם דרך אמת.


הצטרפות לרשימת התפוצה
לקבלת העלון ועדכונים מערוץ מאיר מידי שבוע במייל הירשם כאן: