ערוץ מאיר

באהבה ובאמונה

כל הנושאים
פרשה קודמת: כי תצא
פרשה נוכחית: כי תבוא
פרשה הבאה: נצבים
 


והתקדשתם - עילוי האכילה

הרב יורם אליהו

בסיום הפירוט על בעלי החיים שמותר ואסור לאכול, נאמר בפרשה,"כי אני ה' המעלה אתכם מארץ מצרים להיות לכם לאלוקים והייתם קדושים כי קדוש אני" (ויקרא יא, מה).
רש"י שואל מדוע נאמר בכל מקום 'אשר הוצאתי מארץ מצרים' ואילו כאן 'המעלה'? ומשיב בשם חז"ל, שהקב"ה אומר, "אלמלא לא העלתי את ישראל ממצרים אלא בשביל שאינם נטמאים בשרצים כשאר האומות דיים, והיא מעלה להם". ולכן נאמר בפסוק לשון 'מעלה'.
הרמב"ן מסביר את מהות הזהירות ממאכלים אסורים, ש"הוא משום טהרת הנפש שתאכל דברים נקיים שלא יולידו... גסות בנפש,על כן אמר ואנשי קודש תהיו לי, כלומר אני חפץ שתהיו אנשי קודש בעבור שתהיו ראויים לי שאני קדוש". כלומר האדם מישראל מצווה לא לטמא את גופו באכילת שקצים ושאר מאכלות אסורות ובכך הוא מכשיר את נפשו לקשר ודבקות בהשי"ת.
תופעה שהולכת ומתפשטת בקרב בני הנוער ואף אצל הילדים הצעירים יותר, היא אכילת בשרים מסוגים שונים בכל מסיבה או אפילו סתם במפגש חברים. ואנו בקושי מצליחים ללמוד את סוגי המאכלים וההבדלים בניהם "מנגל","פויקא","מטפונא",וכו'.
קשה מאוד לבטל את התופעה הזו, אך תפקידנו כהורים גם כאן, להתמודד עם האתגר הזה שהזדמן לפתחנו ולכוון ולהדריך את ילדינו, ולנסות להרוויח מספר עקרונות חינוכיים, וזאת בכמה היבטים.
א. כשרות האכילה: ראוי להדריך להידור בכשרות, כמו שלמדנו למעלה על ערך האכילה הכּשֵרה שמעלה את האדם ואת נפשו. הכרת הכשרויות השונות ותעודות הכשרות, הן במוצרים קנויים והן בקניית אוכל מוכן במסעדות, פיצריות וכדו'. הקפדה על בשר חלק (לדעת רוב הפוסקים הספרדים אכילת בשר חלק היא לכתחילה, וכן דעת הרבה מהפוסקים האשכנזים). כיום, הבשר הזה קל להשגה במחיר השווה לכל נפש. בכל אלו הדוגמה האישית משמעותית ביותר.
ב. הרגלי האכילה: בסוגי המאכלים, מתי וכמה. ובנוסף ללמוד אכילה בריאה כמה שיותר.
ג. קידוש האכילה: נאמר במסכת אבות (ג, ג) "שלושה שאכלו על שולחן אחד ואמרו עליו דברי תורה, כאילו אכלו משולחנו של מקום ברוך הוא". אמירת דבר תורה אפילו קצר, נותנת תוכן וערך למפגש החברי. ומסיטה את ההתמקדות באכילה בלבד.
הקפדה ושימת לב בדברים אלו עשויה לכוון את מעשיהם ליותר תוכן של מעלה וקדושה בכל אורחות חייהם.


תגיות: תיקון האכילהמאמרים נוספים מעלון פרשת שמיני תשע"ז:
משואה לתקומה - הרב דב ביגון
מוזיקה בימי ספירה - הרב שלמה אבינר
דוד בונה המקדש - הרב יואב אוריאל
"אשר לא ציווה אותם" - הרב פנחס מרגוליס
איך זוכרים את השואה? - הרב חגי לונדין
הגישה לתורה - הרב דוד לנדאו
עת לחשות ועת לשוחח - אסתר אברהמי

הצטרפות לרשימת התפוצה
לקבלת העלון ועדכונים מערוץ מאיר מידי שבוע במייל הירשם כאן: