ערוץ מאיר

באהבה ובאמונה

כל הנושאים
פרשה קודמת: ויצא
פרשה נוכחית: וישלח
פרשה הבאה: וישב
 


עמל תורה ובריאות הנפש (א)

ד"ר מיכאל אבולעפיה

כשאנחנו מדברים ע בריאות הנפש אל לנו לשכוח שיש מקור לבריאות הנפש והיא התורה. ה' הסתכל באורייתא וברא עלמא ולכן כל המפתחות של קיומנו הם בתורה. ולכן תחושת הריקנות, והתעסקות יתרה עם האגו, העצבות והדמיונות... כל הרעות קשורות לחוסר עמל בתורה. התורה מונחת שם בקרן זווית ואומרת לכולם: על מה אבדה הארץ ... על עזבם את תורתי (בבא מציעא פה, ב). אם כן, החיבור לארץ, לאדמה, למקום העצמי, הוא על ידי לימוד תורה.
1. להיכנס לתוך ה'שוב'
לרוב האדם ללא תורה סובל מריקנות. הבור ריק אין בו מים, יש בו נחשים ועקרבים. הספק מתערבב עם הנפש והכל נהייה מבולבל כי כשאין אור תורה הרי זה כמו האדם שהולך באפלה. המבול היה מצב של בלבול כלומר אבוד צורה ואז ה' צוה:
עֲשֵׂה לְךָ תֵּבַת עֲצֵי גֹפֶר קִנִּים תַּעֲשֶׂה אֶת הַתֵּבָה וְכָפַרְתָּ אֹתָהּ מִבַּיִת וּמִחוּץ בַּכֹּפֶר ... צֹהַר תַּעֲשֶׂה לַתֵּבָה וְאֶל אַמָּה תְּכַלֶּנָּה מִלְמַעְלָה וּפֶתַח הַתֵּבָה בְּצִדָּהּ תָּשִׂים תַּחְתִּיִּם שְׁנִיִּם וּשְׁלִשִׁים תַּעֲשֶׂהָ (בראשית ו, יד-טז)
ידוע המאמר של הבעל שם טוב על פרשת נח 'עמוד התפילה', שה' מצווה משם אותנו ליצור תיבה כלומר מילה ולהיכנס בה, ליצור עולם של משמעויות 'וצוהר תעשה לך' כלומר תאיר כל מילה ומילה בתורה ובתפילה. עלינו ללמוד לפעמים להתכנס. הרי כל המשברים הנפשיים באים מחוסר 'שוב' כלומר חוסר מפגש אינטימי פנימי עם החיים המהותיים, חוסר התכנסות, חשיפה ללא הגנה, ללא עולם סודי, ללא זמן איכות עם עצמך, עם בני משפחתך, עם ה'.


הצטרפות לרשימת התפוצה
לקבלת העלון ועדכונים מערוץ מאיר מידי שבוע במייל הירשם כאן: