ערוץ מאיר

באהבה ובאמונה

כל הנושאים
פרשה קודמת: וירא
פרשה נוכחית: חיי שרה
פרשה הבאה: תולדות
 


לך לגישור

הרב שלמה אבינר


אם יש לכם סכסוך שלא הצלחתם לפתור בכוחות עצמכם, אל תלכו לבית דין וקל וחומר לא לבית משפט, אלא פנו לגישור, שזה האידיאל על פי התורה ועל פי הצדק המוסרי. אגב, חוק חדש מחייב ארבע פגישות גישור טרם פתיחת תיק גירושין.
אל תדאגו שבכך הנכם מקפחים את פרנסתם של הדיינים, של השופטים, של עורכי הדין, ושל כל עוזריהם, שהרי גם בלעדיכם, תישאר להם עבודה די והותר.
ומה בין בורר לבין מגשר? הבורר מקשיב לשני הצדדים, מכריע, והם חייבים לקבל הכרעתו, מה שאין כן המגשר שמביא את שני הצדדים לידי הסכמה. גם בורר הוא טוב יותר מבית דין וקל וחומר מבית משפט, אבל מגשר הוא הטוב ביותר.
הוא חוסך שלושה דברים יקרים מכל: הרבה כסף, הרבה זמן והרבה עוגמת נפש לילדים. אכן, אפשר לפתור סכסוך ולהישאר ידידים. אין זה פלא שבמקרים רבים זוגות שהחליטו להתגרש ופנו למגשר כדי להסדיר ענייני ממון ועוד, הגיעו בדרך פלא להסכמות שונות בדרכי שלום, ומתוך כך ראו שהם מסוגלים להסתדר יחד ולכן החליטו לא להתגרש.
יש ועורכי דין מקצינים את הטענות ומחריפים את הסכסוך, ולפעמים, כתוצאה מזה הצדדים נשארים עוינים לכל אורך חייהם לשווא.
אם כן, בכל סכסוך כספי, אל תהססו, פנו לגישור. אם החלטתם להתגרש, הלב אכן כואב ודואב, אך אין זו סיבה למשוך שנים של ויכוחים טעוני שנאה והוצאות עתק, עבור ארבעת הדברים שצריכים הכרעה: חלוקת רכוש, גובה מזונות, משמורת ילדים, סדרי ראיה. פנו לגישור.
לצערנו, ההסטוריה האנושית במובן זה התחילה ברגל שמאל. קין והבל, על אף היותם אחים, לא הגיעו לידי הסכמה. קם קין והרג את הבל. ראו, הוזהרתם. יש באדם יצר מחלוקת, יצר אלימות, יצר שנאה, אך אין זה חייב להיות ככה. אפשר לבנות גשר בין שני אנשים, ואז טוב לשניהם. גשר על ידי הגישור של המגשר.
גם מדינות גדולות שלחמו מלחמות דמים במשך מאות שנים, הגיעו להסכמה על ידי גישור, וטוב לשתיהן. קל וחומר, שני אנשים טובים, שני יהודים טובים.
לכן, לך לגישור. זו הליכה על פי דרכו של אהרן הכהן.

הצטרפות לרשימת התפוצה
לקבלת העלון ועדכונים מערוץ מאיר מידי שבוע במייל הירשם כאן: