ערוץ מאיר

באהבה ובאמונה

כל הנושאים
פרשה קודמת: ויחי
פרשה נוכחית: שמות
פרשה הבאה: וארא
 


הפעלות ודיונים משפחתיים לשולחן החג בסוכות

הרב יוני לביא

שינויים בחיים
הסוכה היא דירת עראי ניידת, ובכל שנה אפשר לשנות את הצורה והמיקום שלה. גם המראה והקישוטים שלה משתנים כל סוכות (בעיקר אם יש בבית ילדים שהולכים לגן...). חִשְבוּ על שינוי מיוחד שעשיתם בחיים שלכם. מה עמד בדרככם ועיכב אתכם מלעשות אותו? מה תמך בכם ואיפשר לכם בכל זאת להצליח?
מוזמנים לעשות סבב, ובו כל אחד מהנוכחים משתף בשינוי אחד. זו הזדמנות נפלאה לפרגן זה לזה, כמו גם לקבל השראה ורעיונות.

להסתפק במועט
את הסוכה עושים מחומרים פשוטים. קרשים, ענפים ובד. כולם יודעים לדקלם "איזהו העשיר - השמח בחלקו", אך איך מחנכים את עצמנו באמת להסתפק ולשמוח במה שיש? האם זה רע לשאוף להיות עשיר? האם יש דרך שזה לא ישפיע לרעה על העולם הרוחני של האדם ועל סדר העדיפויות שלו?

גבולות הפתיחות
הסוכה היא זכר לענני כבוד שהקיפו את בני ישראל במדבר והגנו עליהם. אנו חיים בעולם מודרני בעידן הפתוח של הכפר הגלובאלי. עד כמה אתם מזדהים עם פתיחות או שאתם דווקא בעד הצבת מחיצות רבות להגנה וסינון? האם מניעת תכנים מסוימים מילדים מסייעת להם לגדול בצורה טובה יותר או הופכת אותם לאנשים חלשים ללא יכולת התמודדות?

אושפיזין
- למה לדעתכם נבחרו דווקא שבעת האנשים הללו? מה אתם באופן אישי הייתם רוצים לקחת מכל אחד מהם?
- אילו עוד 'אושפיזין' הייתם רוצים להזמין לסוכה שלכם? מדוע בחרתם בהם? מה הם יכולים לתרום לסוכה המשפחתית שלכם? כל אחד מבני המשפחה יציג את האושפיזין הנוסף שלו.
- אילו שבע 'אושפיזות' - נשים מיוחדות, הייתם מזמינים לסוכתכם? מה הן יביאו איתן?

ארבעה מינים
- מדוע נבחרו ארבעת המינים הללו דווקא להינטל בחג הסוכות ולא מתוך שבעת המינים שנתברכה בהם ארץ ישראל? למה מברכים 'על נטילת לולב' ולא על האתרוג או על כל 4 המינים יחד? וכי בגלל גובהו הוא 'משתלט' על הבמה?
- ארבעת המינים מייצגים קבוצות שונות בעם ישראל, והחיבור ביניהם מסמל את האחדות. האם לדעתכם המחלוקות בעם ישראל שונות/חריפות יותר מאשר בעמים אחרים? האם יש דרך להגיע לאחדות וחיבור?
אפשר שכל אחד מבני המשפחה ייצג מגזר אחד מעם ישראל (חרדים, שמאלנים, מתנחלים וכו') - והמשימה היא לפרגן לו, ולומר מה יכולים ללמוד ממנו. לו הייתם מדמיינים את עם ישראל בלי אותו זרם - איך הוא היה נראה?
- כל משפחה מורכבת מאנשים שונים. מוזמנים לעשות 'סבב הוקרות' בו אתם מונים את המעלה המיוחדת שכל אחד מן הנוכחים תורם למשפחה.

"ושמחת בחגך"
- למה דווקא בחג הסוכות יש מצווה מיוחדת של שמחה? מה יש בו מכל שאר הרגלים והחגים שאמור להביא אדם לשמחה?
- ומה אם אני לא שמח? האם יש כפתור שלוחצים אליו ופתאום הופכים לשמחים? איך בכלל אפשר לצוות על רגש, הרי לכאורה זה לא בידיים שלנו בכלל?
- מה משמח אתכם ומה מרחיק מכם את השמחה?

חג האסיף
בחג הסוכות אוספים את הפירות החדשים שגדלו. מה 'אספתם' אליכם בשנה החולפת?
כל אחד מוזמן לשתף בתובנה, לקח, רעיון חשוב, שהוא פגש במהלך השנה האחרונה והיה רוצה לאסוף ולצרף אותו לחיים שלו.

להשתחרר מהקיבעון
חג סוכות מזמין את האדם לעשות דבר לא קל. לעזוב את הבית המוכר והנוח, ולעבור למקום אחר, חדש, תחת כיפת השמים. מי מכם אוהב שגרה ומי דווקא את החידוש? מאילו הרגלים ודפוסי התנהגות קשה לכם להשתחרר? האם הצלחתם פעם להיגמל מהרגל מגונה שהיה לכם? איך עשיתם זאת?

החזרה אל הטבע
- בסוכות אנו עוזבים את הבית שלנו ויוצאים אל הטבע. עד כמה נושאים כמו מצבו של העולם שלנו - התחממות כדור הארץ, איכות הסביבה ומחזור, נמצאים בתודעה שלכם? האם במטבח שלכם יש פחים נפרדים לפסולת אורגאנית ולשאר הדברים? האם יש עניין יהודי/דתי בשמירת איכות הסביבה?

לחומרי תוכן, סרטונים ושיעורי וידאו עם הרב יוני לביא: milatova.org.il. לקבלת סרטון בווצאפ לקראת שבת שלחו הודעה ל:054-6702313

הצטרפות לרשימת התפוצה
לקבלת העלון ועדכונים מערוץ מאיר מידי שבוע במייל הירשם כאן: