ערוץ מאיר

באהבה ובאמונה

כל הנושאים
פרשה קודמת: נשא
פרשה נוכחית: בהעלותך
פרשה הבאה: שלח לך
 


זוגיות בנישואין בלידה ראשונה (א')

אסתר אברהמי


לידה ככלל, היא חוויה עוצמתית, שמחה ומרגשת, שבני זוג מייחלים לזכות בכך ובעיקר בלידה ראשונה. עם זאת, לקראת לידה ראשונה מתערער שיווי המשקל בין בני הזוג ונדרשת היערכות מחודשת והסתגלות למצב חדש, עוד לפני שמגיע ה'דייר' החדש שיקבע סדרי חיים חדשים, מבלי להתחשב בצרכי בני הזוג.
אחת המתנות הגדולות שזוג לפני לידה נותן לעצמו, היא הדרכה פרטנית, בהכנה להתמודדות זוגית לאחר הלידה.
כמדריכת כלות וזוגות, אני מציעה לזוג עוד בתחילת נישואיהם, לקבל הכנה זוגית והכוונה לקראת לידה. ההכנה הזוגית ללידה (שעשויה להקל גם בלידות הבאות), מתבטאת בכמה תחומים, שאת חלקם אציג בחלק זה של המאמר:

" רגשות מנוגדים - השמחה לקראת הלידה, מהולה במתח וחרדה שהכול יהיה כשורה: מתי ואיך יתחיל תהליך הלידה? האם יתעוררו קשיים במהלך הלידה? למרות ההכנה ללידה, אי הוודאות של העתיד הצפוי, משפיעה על רגשותיה של האישה ותפקודה בבית ובעבודה, בנסיעות לשבתות וכד'. זאת בנוסף לכבדות הפיזית ולכל התחושות הנלוות. הבעל נדרש להתמודד עם הרגשות המנוגדים והצורך להיות מתואם עם מה שקורה אצל אשתו. במצב משתנה כזה ובחוסר וודאות, היא זקוקה לתחושה שהיא לא לבד בכל מה שעובר עליה. כאשר האישה משתפת את בעלה ברגשותיה ובמחשבותיה (ולא מתלוננת), יש להם את שמחת ה"יחד". עצם השיתוף יוצר תחושת הקלה מהמתח והחרדה ומאי ידיעת העתיד.
ידוע שבנוסף להבדלים בין גברים ונשים, יש הבדלים גם בתחומי עניין. ייתכן שהשיתוף מקשה על האיש במידת מה, גם מפני שהוא אינו חווה את מה שהיא משתפת ובעיקר מפני תחושת חוסר האונים נוכח מצבה (בד"כ קשה לגבר לחוות עמדה כזו). ההבנה, שהיא זקוקה להקשבה בלבד (ללא מתן עצות) תיצור ביניהם אינטימיות זוגית שהם זקוקים לה כל כך.
" מצבי רוח משתנים - גוף האישה עובר בלידה טלטלה פיזיולוגית ושינויים הורמונאלים חדים, שלעתים יוצרים תנודות נפשיות-רגשיות חדות. יש יולדות שעוברות חוויה זאת בקלות יחסית, ויש שקשה להן במיוחד. גם זה חלק ממהלך טבעי, וחשוב שלא להיבהל מכך. עקב כך, מצבי הרוח עלולים להשתנות באופן דראסטי. יש כאלה שהבכי נעשה אורח קבוע גם באירועים שהיא יודעת שהם פעוטי ערך. לאחר לידה ראשונה, חשוב שהאיש לא ייפגע מתגובותיה על עניינים של מה בכך ויבין שזה מצב ארעי טבעי וחולף.
" נטייה לדיכאון לאחר לידה - זו נטייה שעלולה להתפתח לדיכאון וייתכן גם שבכלל לא. ישנן סיבות רבות תלויי אישיות, השקפת עולם, מידת הקשר הזוגי-רגשי ומצבים אובייקטיבים. כגון: כלכלי, משפחתי - יתמות, גירושי הורים וכד', שעלולים ליצור דיכאון לאחר לידה. הדיכאון מתבטא בד"כ ברמות שונות של עצבות, כבדות נפשית, עייפות פיזית, בלבול, קושי בביצוע משימות, חוסר רצון לטפל בתינוק המלווה בד"כ בתחושות אשמה וכד'. "התרופה" העיקרית לתופעות אלו, היא תמיכה תמידית מבן הזוג ומהסביבה הקרובה ללא תנאי. חשוב שהיא תרגיש עטופה בהבנה, באהבה ובידיעה שמצב זה יחלוף. יש נשים שזקוקות לתרופות כדי לעבור תקופה זו יותר בקלות.
בשבוע הבא, אתייחס בעז"ה לגורמים נוספים, שחשוב להתכונן אליהם, כדי שהמוכנות הזוגית תהיה במיטבה.


תגיות: הריון ולידה ראשון | שנה ראשונה לנישואיןמאמרים נוספים מעלון פרשת בלק תשע"ו:
וישראל עושה חיל - הרב דב ביגון
הרבצ"ר החדש - אדם מורם מעם - הרב שלמה אבינר
תשועה ברוב יועץ - הרב אלישע אבינר
תורה ומעשים - הרב דוד לנדאו
החיקוי של בלעם - הרב יואב אוריאל

הצטרפות לרשימת התפוצה
לקבלת העלון ועדכונים מערוץ מאיר מידי שבוע במייל הירשם כאן: