ערוץ מאיר

באהבה ובאמונה

כל הנושאים
פרשה קודמת: ויצא
פרשה נוכחית: וישלח
פרשה הבאה: וישב
 


הקדמת מסילת ישרים

הרב דוד לנדאו

יש מדרגות מדרגות בתורה, מדרגות בדברי קודש, מדרגות ביצירות קודש. יש ספרים שנלמדים בקלות ויש בעמקות. יש סוגי ספרים שנתקבלו בישראל - ובצדק. "תרגילנו בתורתך" - צריכים להיות קבועים בישיבה, שנה, שנתיים, חמש שנים, וללמוד את הספרים המיוחדים הגדולים. כשמתבוננים בהם, רואים בהם בניין שלם, חכמתי, מדעי, קדושתי - בניין קודש. באותם ספרים של דורות קדמונים, ספרי הרמב"ם, 'כוזרי', 'חובות הלבבות' - יש בניין שלם, שיטתיות, סיסטמתיקה שלמה.
כך ספר 'מסילת ישרים' הוא מערכת שלמה של כעשרים ושישה פרקים שהם בניין שלם מסודר בשיטה ובשלשלת, תוכן משולב ומסודר, קדושתי, חכמתי, מדעי - מדע הקודש.
לספר 'מסילת ישרים' יש הקדמה, פרוזדור לטרקלין. הטרקלין הוא היכל פנים, בניין פנים. יש ספרים עם הקדמות, כגון ספרי המהר"ל. לספר 'גבורות ד'' יש שלוש הקדמות. רק אחרי שלושה פרוזדורים ניתן להיכנס לטרקלין. גם בהקדמות יש להתבונן ברצינות ובחרדת קודש. לדברים אדירים, עליונים, מדעיים, קדושתיים שזכינו להם מגיבורי קודש - יש להתקרב בהדרגה וללמוד מן ההקדמות, כגון הקדמת ספר 'חובות הלבבות'. וכן להקדמת 'מסילת ישרים' יש תוכן גדול ואדיר מאד, ואינה סתם מילים בעלמא. הקדמתו של ספר מדעי רציני, כוללת מבוא, סקירה והדרכה איך לגשת אל הספר באופן מתאים. כך בהקדמה של ספרי קודש, יש בירור מה רצוי ומה מכוון בדרך הקודש הזאת ומה צדדיה השונים. כך בהקדמת 'חובות הלבבות' וכן ב'מסילת ישרים'. יש הרבה להתבונן, ללמוד ולהעמיק בהקדמת 'מסילת ישרים'. יש להתקדם בהדרגה ובסבלנות לאט לאט. נלמד כמה שורות ומהן יחד תתקבץ גדלותם של רבותינו הענקיים, ענקי קודש של דורות אחרונים . (המשך בע"ה בשבוע הבא)


תגיות: מסילת ישריםמאמרים נוספים מעלון פרשת השבוע בשלח תשע"ו:
השתקן - הרב שלמה אבינר
צְבָא הַמָּרוֹם - הרב זיו רוה
ניצחון דבורה וברק - הרב יואב אוריאל
צייר לי עץ - ד"ר מיכאל אבולעפיה

הצטרפות לרשימת התפוצה
לקבלת העלון ועדכונים מערוץ מאיר מידי שבוע במייל הירשם כאן: