ערוץ מאיר

באהבה ובאמונה

כל הנושאים
פרשה קודמת: עקב
פרשה נוכחית: ראה
פרשה הבאה: שופטים
 


כעס ועצבות באים מעבירות / הרב שלמה קרליבך זצ"ל

-----

כעס ועצבות באים מעבירות / הרב שלמה קרליבך זצ"ל*
אני מקווה שזה ברור לכם: כל העצבות שבליבנו באה מהעבירות שאנחנו עושים.
רבי נחמן אומר כל פעם שאני עושה עבירה, מהי התגובה הראשונה שלי? לכעוס על עצמי. אלא שבמקום לכעוס על עצמי אני כועס על מישהו שאני אוהב.
נורא ואיום. אני חייב לכעוס על מישהו... (אלא אם כן אני עושה תשובה ומנטרל את הכעס).
אתם יודעים, זה שובר את הלב, אבל כולנו אשמים בזה וצריכים לתקן: לצערנו, רואים הרבה הורים שצועקים על ילדיהם, או בעל ואישה שצועקים זה על זה. אתם יודעים מה באמת קרה? פשוט מאוד: הם עשו משהו לא בסדר באותו יום, ובמקום לכעוס על עצמם, הם כועסים זה על זה או על הילדים שלהם. והילדים, נעבעך, חסרי אונים. הם לא יודעים מאיפה בא הכעס הזה. הם לא יכולים לומר להוריהם: 'לפני שתצעקו עלינו, אולי תנקו את עצמכם מהטעויות שעשיתם'.
יש תורה עמוקה מאוד על יוסף הצדיק. בדרך כלל מפרשים: למה נקרא 'יוסף הצדיק', מפני שעמד בניסיון עם אשר פוטיפר. אין ספק שזה דבר גדול. אבל האמת היא שעומק קדושתו של יוסף הצדיק היא שלא כעס על אחיו.
תחשבו על זה, זה כמעט מעבר לתפיסתנו: אחיו הגדולים חוטפים אותו, נער בין שבע עשרה, ומשליכים אותו לבור. אחר כך מוכרים אותו לעבד! הם הורסים לו את החיים. והוא לא כועס... שהרי אם בתורה כתוב שיוסף אמר לאחיו 'ועתה אל תעצבו ואל יחר בעיניכם כי מכרתם אותי הנה, כי למחיה שלחני אלקים לפניכם' - זה לא דיבור פורמלי... 'עדות ה' נאמנה', כשהתורה אומרת את זה על יוסף, זה מוכרח להיות אמיתי.
וכאן בא רבי נתן ב'ליקוטי הלכות' ואומר את התורה הכי עמוקה: אם יוסף הצדיק היה נענה לפיתויה של אשר פוטיפר, לא היה לו הכוח להתאפק מלכעוס על אחיו! כמה זה עמוק...
מפני שאחרי שאתה עושה עבירה, אתה מתחיל לכעוס. והראשונים שעליהם אתה מוציא את הכעס שלך, כמה זה נורא! הם הקרובים אליך... אבל יוסף הצדיק לא חטא. לכן הצליח לשמור על אהבתו לאחיו.
לכן דווקא אחרי יום כיפור, אחרי שה' ניקה אותי מהעבירות שלי... פתאום געוואלד! איך שאני אוהב את אשתי ואת הילדים שלי!... געוואלד, כמה אני אוהב כל יהודי!

*מתוך ספרו של שמואל זיוון "לב השמים" שיחות וסיפורים של הרב קרליבך. סוכות.


תגיות: עצבות | כעס | הרב שלמה קרליבךמאמרים נוספים מעלון פרשת האזינו התשע"ו:
זמן שמחתנו - הרב דב ביגון
מלחמת היצר - הרב שלמה אבינר
מהי גדלות אמיתית? - נתן קוטלר
שירת האזינו - הרב דוד לנדאו
טיפול נפשי בסוכה - ד"ר מיכאל אבולעפיה
התרחבות החיים - הרב זיו רוה
למצוא את התורה שלי - הרב יוני לביא

הצטרפות לרשימת התפוצה
לקבלת העלון ועדכונים מערוץ מאיר מידי שבוע במייל הירשם כאן: