ערוץ מאיר

באהבה ובאמונה

כל הנושאים
פרשה קודמת: ויחי
פרשה נוכחית: שמות
פרשה הבאה: וארא
 


הומור ושמחה בחיי נישואין

אסתר אברהמישאלה: אנחנו זוג נשוי כחמש שנים. זכינו בכל הנתונים הנדרשים לזוג כדי לחיות חיי משפחה מאושרים. יש לנו רצון משותף לחיי תורה, זכינו בילדים, עבודה, בית וכו'. מעבר לכך אנחנו מאד אחראים וכל הזמן בודקים אם אנחנו בסדר. הביקורת העצמית חשובה לנו, כדי לחיות נכון ע"פ תורה. הבעיה שלנו היא שאנחנו לא מרגישים מאושרים למרות כל מה שיש לנו. חסר לנו משהו בחיי הזוגיות שלא הצלחנו להגדיר מהו.

תשובה: אשריכם שאתם מכירים טובה על מה שיש לכם. זו תכונה יסודית וחיונית לחיי המשפחה. משאלתכם ניכר, שחסרה לכם שמחה. האחריות היתרה והבדיקה "כל הזמן" אם אתם בסדר, יוצרת מתח ודאגה. לא ריאלי לקחת על עצמכם את כל האחריות. אתם מודאגים ורוצים לחיות ע"פ תורה? אז בבקשה השאירו לריבונו של עולם מקום. האחריות שלכם הינה, לאפשר זרימה טבעית ובריאה ביניכם, ע"י קירבה ושמחה. החרדה שהכל תלוי בכם מולידה דאגה, שאינה מאפשרת שמחה. ממאמר חז"ל: "משנכנס אדר מרבים בשמחה", אנו לומדים, שכל השנה חייבים להיות בשמחה. כפי שכתוב: "תחת אשר עבדת את ה' אלוקיך בשמחה ובטוב לבב מרב כל".(דברים...) אלא , שבחודש אדר מוסיפים על השמחה.

אחד הכלים לחיות בשמחה הוא: ההומור. חשוב להבחין בין ההומור החיובי לשלילי.
ההומור הקיים בכלי התקשורת ובתיאטרון, זהו צחוקו של ישמעאל, שלשיטת רש"י (בראשית כא-ט) יש בו את שלוש העבירות של ייהרג ובל יעבור : שפיכות דמים- צחוק על מישהו שהופך להיות קרבן בבחינת "המלבין פני חברו ברבים כאילו שופך דמים". גילוי עריות- צחוק בין גברים ונשים, שעלול להוביל לניאוף. עבודה זרה - הצחוק שהופך להיות מטרה וערך בפני עצמו ולא אמצעי.
בצחוקו של ישמעאל אין שמחה. יש בו ציניות והריסת מסגרות חיוניות בחיי אדם.
לעומתו, בצחוקו של אברהם אבינו, יש אמונה ושמחה במעשה ה' (רש"י בראשית יז-יז), כאשר בישר לו, על הולדת יצחק. הוא מכיר את בוראו (נדרים לב,א) המחולל הכל ועל נפלאותיו (רמב"ן שם).
בשגרת החיים, בני הזוג מתנהלים בתבניות חשיבה אוטומטיות. אלה הם ההרגלים, שאעפ"י שיש בהם ברכה, יוצרים קיבעון מחשבתי וחוסר פתיחות. לעומת זאת, באמצעות ההומור, מתאפשרת פתיחת תבניות החשיבה, יצירתיות, שינוי ושמחת חיים.
אדגים את דברי בדוגמא פשוטה מחיי היום יום: אישה ביקשה מבעלה לתקן את החלון בחדר השינה. עברה שנה והתיקון לא נעשה. אישה זו החליטה לחשוב בצורה חיובית ו"שברה מסגרת". כיצד? אפתה עוגת יומולדת והביאה אותה לשולחן בתום ארוחת הערב. בעלה תהה ושאל:" למי יש יומולדת?!" ענתה האשה: "לבקשה שלי לתיקון החלון" והזמינה אותו לחגוג. הבעל הבין את המסר, צחק, תיקן מיד וישבו יחדיו לקפה ועוגה.
בתא המשפחתי ניתנים לנו הזדמנויות אינספור "לצחוק מ.." ולא "לצחוק על..". גורם ההפתעה שבהומור, שובר מסגרת מקובעת, ופותח אפשרויות שיש בהם חיות ושמחה.
מהותה של הזוגיות היא התפתחות ושינוי של בני הזוג ,מתוך קרבה רגשית ושמחת חיים. על כן ההומור, הוא כלי משמעותי והכרחי בבניית זוגיות טובה ומאושרת. יהי רצון שהעבודה על ההומור בחודש השמחה, תהיה נקודת פתיחה לזוגיות שמחה.


תגיות: הומור | חיי נישואין | ציניותמאמרים נוספים מעלון פרשת תצוה ושבת זכור התשע"ה:
עמלק - אז והיום - הרב דב ביגון
טבעיות והתחברות - הרב שלמה אבינר
פורים - הרב חגי לונדין
מבט אל העבר - חלק ב - הרב דוד חי הכהן
לבחור - ד"ר מיכאל אבולעפיה
קודש הקודשים - הרב דוד לנדאו

הצטרפות לרשימת התפוצה
לקבלת העלון ועדכונים מערוץ מאיר מידי שבוע במייל הירשם כאן: