ערוץ מאיר

באהבה ובאמונה

כל הנושאים
פרשה קודמת: שמות
פרשה נוכחית: וארא
פרשה הבאה: בא
 


"ונקם ישיב לצריו וכיפר אדמתו עמו"

הרב דב ביגון

הרצח הראשון בהיסטוריה היה כאשר קם קין על הבל אחיו והרגו. ככתוב "ויהי בהיותם בשדה ויקם קין אל הבל אחיו ויהרגהו" (בראשית ד ח). רבי יהודה הלוי ז"ל מסביר מדוע רצח קין את הבל בכותבו: "על הארץ הזאת, ארץ ישראל, נפלה המחלוקת הראשונה בין הבל ובין קין כאשר ביקשו לדעת מי משניהם יירצה לבוא במקום אדם כסגולתו וגרעינו ובזה יהיה היורש את הארץ והוא המודבק בעניין האלקי. ואחיו לא יהיה כי אם כקליפה. אז קרה מה שקרה", וקם על הבל אחיו ורצחו.
מחשבת הרצח המשיכה אצל ישמעאל ככתוב "ותרא שרה את בן הגר המצרית אשר ילדה לאברהם מצחק" (שם כא ט) רש"י: "מצחק - לשון רציחה". תגובת שרה אמנו היתה "ותאמר לאברהם גרש את האמה הזאת ואת בנה כי לא יירש בן האמה הזאת עם בני עם יצחק" (כא י). רש"י: "מתשובת שרה 'כי לא יירש בן האמה עם בני', אתה למד שהיה מריב עם יצחק על הירושה ואומר: 'אני בכור ונוטל פי שניים' ויוצאים בשדה ונוטל קשתו ויורה בו חצים... זיקים" של אש (טילים). ומעשה אבות סימן לבנים.
נכון לעכשיו, מעשה הרצח הנתעב של בחורי החמד אייל נפתלי וגיל-עד הי"ד הוא המשך למעשה הרצח של קין הרשע שרצח את אחיו הבל, ועד היום דמי אחיו צועקים אל השי"ת מן האדמה ככתוב: "קול דמי אחיך צועקים אלי מן האדמה" (שם ד י) רש"י: "דמו ודם זרעיותיו" - כל הדורות שהיה יכול להביא לעולם, ובנסיונות הרצח של ישמעאל כנגד יצחק אבינו.
אויבינו באים בקריאה 'אללה אכבר" - אלהים גדול, בפה, אבל בלבם מחשבת רצח, כפי שהם זועקים בראש חוצות "אטבח אל יהוד" (לשחוט את היהודים ח"ו). התגובה למחשבות, לדיבורים ולמעשים האלה, צריכה להיות כתשובתה של שרה אמנו "גרש את האמה הזאת ואת בנה כי לא יירש בן האמה הזאת עם בני עם יצחק". וציוויו של השי"ת אל אברהם "כל אשר תאמר אליך שרה שמע בקולה". ולא ירחק היום ויתקיים בנו הכתוב "הרנינו גויים עמו כי דם עבדיו יקום ונקם ישיב לצריו וכפר אדמתו עמו" (דברים לב מג) כפירוש רש"י: "כי דם עבדיו יקום - שפיכות דמיהם... וכפר אדמתו עמו - ויפייס אדמתו ועמו על הצרות שעברו עליהם ושעשה להם האויב. 'וכפר אדמתו' ומה הוא אדמתו: עמו, כשעמו מתנחמים ארצו מתנחמת".
למשפחות יפרח פרנקל ושאער, חזקו ואמצו, כולנו, כל בית ישראל, בוכים ומתאבלים אתכם
בנחמת ציון וירושלים תנוחמו.
מהמצפה לישועותתגיות: ערבים | טרורמאמרים נוספים מעלון פרשת בלק התשע"ד:
גבורה נגד טרור - הרב שלמה אבינר
קדיש - הרב חגי לונדין
אֶרְאֶנּוּ ו-אֲשוּרֶנּוּ - הרב חנוך בן פזי זצ"ל
להכיל את הכאב - ד"ר מיכאל אבולעפיה
על במותינו חללים - הרב דוד לנדאו

הצטרפות לרשימת התפוצה
לקבלת העלון ועדכונים מערוץ מאיר מידי שבוע במייל הירשם כאן: