ערוץ מאיר

באהבה ובאמונה

כל הנושאים
פרשה קודמת: וישלח
פרשה נוכחית: וישב
פרשה הבאה: מקץ
 


איש לרעהו יאמר חזק

הרב דב ביגון

"וישמע הכנעני מלך ערד יושב הנגב כי בא ישראל דרך האתרים וילחם בישראל וישבּ ממנו שבי" (במדבר כא א). רש"י מפרש: "וישב ממנו שבי אינו אלא שפחה אחת". תגובת עם ישראל חריפה ביותר, לכאורה בלי פרופורציה. בגלל שפחה נדר ישראל להחרים את כל ערי מלך ערד ככתוב : "וידר ישראל נדר לד' ויאמר אם נתן תתן את העם הזה בידי והחרמתי את עריהם" (שם כא ב). אלא לקיחת השפחה בשבי משמעותה לקחת את העם בשבי. השפחה מייצגת בעיני האויב את כלל ישראל, כמו שבשואה צורר היהודים מגרמניה ימ"ש ועושי דברו, בשבילם כל יהודי, ואין זה משנה אם איש או אשה ילד או זקן, שקול כנגד כלל ישראל, וכמו האנטישמים בדורנו הפועלים נגד כל יהודי בגלל שנאתם לישראל. ישראל הבינו זאת בנפילת השפחה השבויה. לכן יצאו למלחמת חרמה לא רק בשביל להציל את השפחה אלא להראות למלך ערד ולעמו שאין לגעת בשום יהודי, אפילו שפחה, כי הנוגע ביהודי פוגע בבבת עינו של הקב"ה.
נכון לעכשיו, חטיפת הנערים אייל יפרח, נפתלי פרנקל וגילעד שאער על ידי אויבינו, מטרתם היא לפגוע בכולנו, להשפילנו ולהראות לעמם ולכל האומות שאפשר להרע לעם היהודי. ואכן האומה כולה בארץ ובתפוצות על כל הקשת החברתית חשה שהבנים החטופים הם הבנים של כולנו, מתפללים בהמוניהם ובאים לחזק את המשפחות של הנערים, משפחות המקדשות שם שמים ברבים באמונתן וברוחן האיתנה למרות הקושי והצער הגדול. גילוי היחד והאחדות של איש לרעהו יאמר חזק.
התחושה היא שאנו עם אחד עם נשמה אחת לכולנו, כאיש אחד בלב אחד, היא לא רק תחושה, זוהי האמת שהולכת ומתגלה ותמשיך להתגלות ככל שאנו מתקדמים במהלך התחיה של עם ישראל. ויתקיים בנו בפועל לעיני כל שאנו עם אחד וגוי אחד בארץ. נתפלל כולנו למציאתם והשבתם של הנערים החטופים בריאים ושלמים. נברך ונחזק את המשפחות - חזקו ואמצו. ואת חיילי צה"ל וכוחות הביטחון הפועלים יומם ולילה למצוא את החטופים ולפגוע בתשתיות אויבינו עד חרמה - שה' יתברך יהיה בעזרכם ומתוך שה' עוז לעמו יתן, ה' יברך את עמו בשלום.
מהמצפה לישועה השלמה


תגיות: חטיפת ורצח שלושת הנעריםמאמרים נוספים מעלון פרשת חוקת התשע"ד:
כולם בשביל אחד - הרב שלמה אבינר
השבי והנדר. - הרב אייל ורד

הצטרפות לרשימת התפוצה
לקבלת העלון ועדכונים מערוץ מאיר מידי שבוע במייל הירשם כאן: