ערוץ מאיר

באהבה ובאמונה

כל הנושאים
פרשה קודמת: שמות
פרשה נוכחית: וארא
פרשה הבאה: בא
 


האור חייב להמשיך להאיר!

הרב חגי לונדיןכפי שכולכם יודעים מכון מאיר ואגפיו השונים נמצאים במצוקה כלכלית קשה. הייתי רק רוצה להוסיף את הזווית שלי, כמנהל התוכן של 'ערוץ מאיר', על מנת להבין מה עומד כעת על כף המאזניים.
'ערוץ מאיר', למי שאינו יודע, הוא ערוץ אינטרנטי מיסודו של 'מכון מאיר' המשדר שיעורי תורה, חיים ומוקלטים, 24 שעות ביממה; מכיל מאגר ארכיוני של 18,000 שיעורי תורה; ערוץ ייחודי לילדים (אסי טוביה ופולקע); מדורים בשפות שונות; וזוכה לצפייה קבועה של כ 70,000 מחשבים שונים (!) הנכנסים אליו בממוצע מידי חודש, פלוס 130,000 הורדות של שיעורים כל חודש. במילים אחרות: רבבות בתי-אב צורכים בקביעות תוכן רוחני שניתן לכנות אותו 'תורת ארץ ישראל'. למרות פירוט הנתונים, אין הכוונה במאמר זה לתת שיעור בסטטיסטיקה אלא לנסות לנתח את המשמעויות העולות מן הנתונים הללו:
א) לעולם לא יהיה תחליף לקשר החי בין רב לתלמיד, אולם במציאות התקשורתית של היום - מערכת הפצת תורה המשתמשת בפלטפורמה אינטרנטית תוכל לחולל שינוי תרבותי של ממש. האינטרנט פתוח לכולם ולא נמצא בבעלות של אג'נדה פוליטית זו או אחרת ולכן ניתן לבטא בו תוכן רוחני חופשי. 'ערוץ מאיר' ודומיו עלו על אחד המפתחות לשינוי.
ב) למרות הצלחתו המסחררת של ערוץ הילדים עדיין חלק ניכר מן הגולשים נכנסים דווקא לשיעורים! כלומר, בניגוד לתפיסה מקובלת - אנשים מעוניינים גם בתוכן לימודי עיוני. ברור שתוכנית סאטירה בערוץ 2 תמשוך תמיד יותר צופים מאשר שיעור תורה, אולם עדיין - עשרות אלפי בתי-אב רואים בקביעות סדרות שיעורים ב'אורות', 'כוזרי' ומהר"ל! צריך להפנים את הנתון הזה. מסתבר שניתן להגיע עם תכנים רוחניים עמוקים לציבור הרחב. צריך רק לדעת איך, ולהשתמש בכלים המתאימים.
ג) והמסקנה העיקרית: זה שתמונת המצב הרוחנית של החברה הישראלית שונה באופן מהותי מן המצטייר בתקשורת - זאת כבר כולם יודעים. צימאון רוחני, פריחת מוסיקה ותרבות יהודית, תנועות תשובה שונות; - כל אלה הפכו לחלק בלתי-נפרד מן ההוויה הישראלית כיום. יחד עם זאת, ערוץ מאיר נותן זווית של משנה רוחנית שלא ניתנת בשום מקום אחר; משנה רוחנית שאינה מתמקדת בפן זה או אחר של הנפש אלא מציגה מכלול הרמוני של כוחות החיים; משנה רוחנית המלמדת כיצד ניתן לאחד בין כלל לפרט, בין חומר לרוח, בין רגש לשכל, בין תורה לחיים, בין דת למדינה. תורה שמחה, ציונית, מלאת אמונה ואהבה; וישנם כאמור עשרות אלפי אנשים במעגל ראשון ומאות אלפים במעגל שני שניזונים כיום מהתורה הזו. דווקא במצב הכל כך מורכב שעם ישראל מצוי בו כעת - אל תתנו לאור הזה להפסיק להאיר.


תגיות: מכון מאירמאמרים נוספים מעלון פרשת קרח התשע"ד:
ה' עוז לעמו ייתן - הרב דב ביגון
אנו בדרך הנכונה - הרב שלמה אבינר
להרוויח תורה - הרב דוד לנדאו

הצטרפות לרשימת התפוצה
לקבלת העלון ועדכונים מערוץ מאיר מידי שבוע במייל הירשם כאן: