ערוץ מאיר

באהבה ובאמונה

כל הנושאים
פרשה קודמת: שמות
פרשה נוכחית: וארא
פרשה הבאה: בא
 


בין 'תרים' ל'מרגלים' ו... מכון מאיר

הרב ערן טמיר

תמוה הדבר שחטאם החמור של עשרת השליחים ששלח משה לתור את הארץ - כנאמר בפרשתנו פעמים מספר כגון (במדבר יג א, ז כא ועוד): "שלח לך אנשים ויתורו את ארץ כנען... וישלח אותם משה לתור את ארץ כנען... ויעלו ויתורו את הארץ" - מכונה 'חטא המרגלים' ולא חטא התרים.
מהו ההבדל בין 'לתור' ו'לרגל' ומה משמעות הבדל זה לדורות?
מבאר בעל הכתב והקבלה, (המלבי"ם ועוד, על במדבר יג טז): "יש הבדל בין תר למרגל, האיש אשר יתור מבקש את הטוב - 'לתור להם מנוחה'... ובהפך, המרגל יבקש את הרע כמו 'מרגלים אתם לראות ערות הארץ באתם', והנה משה רבינו ע"ה, בשולחו שנים עשר אנשים לראות את ארץ כנען, ידוע הדבר כי לא לצורך שלח אותם, כי היותה ארץ זבת חלב ודבש - פי ה' דיבר... אך שלחם לתור את הארץ למען יראו את טובהּ ויגידו כבודה אל עם ישראל, והמה השחיתו, התעיבו עלילה והפכו מחשבת שולחם, על כן אנחנו קוראים להם בשם מרגלים גם כי בפרשת שליחותם לא נקראו כי אם בשם תרים".
אם כן, חטאם החמור של עשרת השליחים - שהפכו מתרים למרגלים, מאנשים האמורים לראות את הטוב הפנימי של ארץ ישראל, לפתחו ולהעצימו באופן מעשי, כתיירים הבאים מארץ רחוקה ומבקשים לראות את הטוב והיפה, הפכו לכאלה הרואים את הרע החיצוני ומתוך כך הכניסו פחדים וייאוש בעם ישראל עד כדי אי אמונה בה' ובעצמם לכבוש את ארץ ישראל ולהתנחל בה כציוויו של ה'. רק יהושע וכלב, בניגוד לשאר המרגלים עמדו בשליחותם כ'תרים', לא הביטו בעין רעה על המציאות אלא להפך, האמינו בטוב האלוקי הנמצא בארץ ישראל ומכוח כך אמרו "עלה נעלה כי יכול נוכל לה".
כיהושע וכלב המביטים בעין טובה על המציאות ומשתדלים להוציאה מן הכוח אל הפועל, כך גם מכון מאיר לאורך כל 40 שנות פעילותו, מכון שכשמו כן הוא, מאיר את הטוב האלקי הנמצא בכל דבר בכל כישרון ובכל מציאות, המאיר את הטוב הנמצא בעם ישראל, בארץ ישראל מכוח תורת ישראל.
בעקבות המצב הכלכלי הקשה אליו נקלע מכון מאיר, אנו פונים לציבור הרחב ומנהיגיו לתמוך ככל יכולתו במכון על מנת שנוכל להמשיך להאיר את הטוב בבית המדרש, ובערוצי האינטרנט והטלויזיה למיניהם. וכך נעצים את השותפות של כולנו להוסיף אור וטוב בעם ישראל ובעולם כולו.


תגיות: תייר לעומת מרגל | מכון מאירמאמרים נוספים מעלון פרשת שלח לך תשע"ד:
חזק חזק ונתחזק - הרב דב ביגון
ייחודו של מכון מאיר - הרב שלמה אבינר
מכון מאיר -של כולנו - הרב אייל ורד

הצטרפות לרשימת התפוצה
לקבלת העלון ועדכונים מערוץ מאיר מידי שבוע במייל הירשם כאן: