ערוץ מאיר

באהבה ובאמונה

כל הנושאים
פרשה קודמת: וארא
פרשה נוכחית: בא
פרשה הבאה: בשלח
 


"אמור אל הכהנים"

הרב דוד לנדאו

"אמור אל הכהנים". הכהנים הם עובדי עבודת הקודש, עבודת המקדש. המקדש מחיה ומאיר את כל כלל ישראל, ומקשר את כל היחידים וכל הפרטים אל המרכז. המקדש הוא לבם של ישראל. בחלק הראשון של פרשתנו מופיעים סדרי החיים המפורטים של האנשים השייכים למרכז המקדשי, למדרגותיהם; קודם סתם כהנים, ואחר כך הכהן הגדול. מזה נמשכת הקרנה והופעת כבוד ד' לכל כלל ישראל כולו: "ברוך אלוהינו שבראנו לכבודו".
אבל בפסוקים האחרונים של פרשתנו יש פגיעה והפרעה בהופעת ההארה האלוהית, בהברקת האור האלוהי. הפגיעה הזו היא פגיעה חברתית - פגיעה בציבור ובחברה. זו פגיעה בקשר עם שם שמים המתגלה בחברה היהודית, זה עלבון בכבוד התורה, באור התורה, בכלל ישראל. כל פגיעה באמונה, בשם שמים, היא פגיעה ב"ושכנתי בתוכם", בקודשא בריך הוא ושכינתיה. וכאשר מתברר הדבר ומיתקן, משתכלל "ושכנתי בתוכם".
ככל שנרבה יותר בשקידת התורה ובשמירתה, בידיעת התורה ובהבנתה ובדבקות בתורה - נזכה להפיץ אור תורה ולזכות את הרבים, וגם את הרחוקים והנידחים, האפיקורסים והמבולבלים האחרים ביחס לשם שמים, תורה ומצוות וקדושת ישראל.
אומרים חז"ל: "אתה מבקש לראות את השכינה בעולם הזה?" - זה אפשרי - "עסוק בתורה בארץ ישראל", באמיתיות, לשם שמים. בהלכה ובאגדה. האגדה היא נשמת התורה, קטנה בכמות וגדולה באיכות. בתורה יש הלכה ואגדה, והתורה מקיפה את שניהם. ומתוך כך נזכה לאור תורה, להשראת השכינה בישראל. "אור חדש על ציון תאיר וְנִזכֶּה כולנו", וּנְזַכֶּה כולנו,


תגיות: כהניםמאמרים נוספים מעלון פרשת השבוע אמור התשע"ג:
לא כל אחד הוא בית הלל - הרב שלמה אבינר
הרב קוק ולימוד נסתר - הרב חגי לונדין
' אני ובני הם' - הרב אייל ורד
חינוך לפיוס עם הגוף - ד"ר מיכאל אבולעפיה
אֲנִי מִתְחַתֶּנֶת - הרב שלמה אבינר
על אלימות ועל שער לתקוה - הרבנית טל רחמני
התורה הגואלת - הרב יורם אליהו
להיות נושאי כלים לחבלי משיח - הרב אלישע וישליצקי

הצטרפות לרשימת התפוצה
לקבלת העלון ועדכונים מערוץ מאיר מידי שבוע במייל הירשם כאן: