ערוץ מאיר

באהבה ובאמונה

כל הנושאים
פרשה קודמת: ויצא
פרשה נוכחית: וישלח
פרשה הבאה: וישב
 


קריאה אל מדריכי תנועות הנוער

הרב אלישע אבינר

מדריך ומדריכה יקרים,
בל"ג בעומר הקרוב, אתם עתידים ללוות את חניכיכם להדלקת המדורות. הגיע הזמן לחשוב כיצד להפוך את ההדלקה לפעילות מרוממת ותורמת.
ל"ג בעומר הוזכר לראשונה בתקופת הראשונים. המהרי"ל הנהיג לשמוח קצת בל"ג בעומר, מפני שבו ביום נעצרה המגפה שפגעה בתלמידי רבי עקיבא. כמה מאות שנים מאוחר יותר, ציין בית מדרשו של האר"י ותלמידו הרב חיים ויטאל את ל"ג בעומר כיום פטירתו של רבי שמעון בר יוחאי, שר הזוהר, והנהיגו לעסוק כל הלילה בלימוד חכמת הקבלה. זו ה"הילולא של רשב"י".
ה"הילולא של רשב"י" שהיתה נחלתם של בעלי הסוד, הניגשים אל הקודש פנימה מתוך קדושה וטהרה, הלכה והתפשטה בין המוני בית ישראל והפכה לחג עממי של שמחה. ומכאן מנהג המדורות של שמחה ואור. אבל ברבות השנים, נשכח התוכן הפנימי והקדוש של ה"הילולא", ול"ג בעומר עבר תהליך של חילון: הדלקת מדורות וצליית תפוחי אדמה בלא כל תוכן קדוש. בשנים האחרונות, החמיר המצב ונוספו למדורה גם שתיית משקאות אלכוהוליים ועישון נרגילה. לעיתים, גם התנהגויות שאינן צנועות.
בידנו לשנות את הדבר. אלפי מדורות מדליקים חניכינו!! אתם נמצאים אתם שם, והרבה תלוי בכם כיצד תיראה המדורה, איזו אווירה תשרור סביבה: האם ישירו שירי קודש ויאמרו דברי תורה, או יבזבזו את הזמן לריק, יפרצו את גדרות הצניעות, ינבלו את הפה, ישתו משקאות משכרים ויעשנו נרגילה.
הזנחה של שנים בטיפול באווירת ל"ג בעומר הביאה לכך שהשתרשו נורמות שליליות, ונדרשת מהפכה של ממש על מנת ליצור אווירה אחרת במדורות ל"ג בעומר השבטיות והסניפיות. אבל אתם יכולים ומסוגלים לחולל את המהפכה. חובתנו היא לשנות את הכיוון, לעצור את ההתדרדרות באווירת ל"ג בעומר ולהתחיל בצעדים איטיים להכניס בו תוכן קדוש. אם לא נשנה את הכיוון, זה ימשיך להתדרדר. ל"ג בעומר יאבד את הממד הקדוש שבו ויימחק לגמרי. הנגע גם עלול להתפשט על חגים אחרים, וכבר ראינו סימנים ראשונים ביחס לליל שבועות (עישון נרגילה בליל שבועות!!!).
לחולל מהפכה איננו אתגר קל, אבל המטרה מצדיקה את המאמץ: להחזיר לל"ג בעומר את אופיו המקורי. כיצד עושים זאת?
זה מתחיל בהחלטה נחושה שלכם, מדריכים ומדריכות, שלא להתחשב בנורמות שהשתרשו בסניף אלא לדחוף לשינוי ולהתקדמות באווירה. יתכן שיתעוררו ויכוחים ומאבקים בתוך הסניף, אבל כל הישג שלכם ישמש כנקודת ההתחלה בשנה הבאה. וכך בתהליך איטי, שעשוי לקחת כמה שנים, ייקבעו נורמות אחרות, טהורות וקדושות.
כל תהליך מסוג זה כולל בתוכו עשייה בשני כיוונים: עשה טוב וסור מרע.
עשה טוב
א. צריכים להכין תוכן מסודר לפעילות סביב המדורה בהתאם לגיל החניכים. החל מסיפורים על רשב"י, וכלה בדיון על דרכו של רשב"י שהסתתר במערה; החל מחידון על תקופת מרד בר כוכבא שרבי עקיבא ותלמידיו השתתפו בו, וכלה בהכרת דמותם המופלאה של גדולי המקובלים בישראל והשפעתם על האומה; החל מרשימת שירים (הכנת שירון), וכלה בדיון על חטאם של תלמידי רבי עקיבא שלא נהגו כבוד זה לזה (מהו כבוד והאם אנחנו נוהגים בכבוד זה עם זה? ומהו מקומן של המחלוקות?).
ב. הכנת לו"ז מפורט של הפעילות. עם גמר הפעילות - מכבים את המדורה השבטית ומתפזרים. קשה להכין פעילות לכל הלילה, לכן המסקנה המתבקשת היא שלא נשארים ערים כל הלילה. לרוב, הבעיות הקשות מתחילות כאשר מסתיימת הפעילות הרשמית, והחניכים חסרי המעש מחפשים תעסוקה לשעות הקטנות של הלילה. עולים במוחם הקודח של כמה חניכים רעיונות אוויליים, וליל ל"ג בעומר מחליף את עורו לליל התדרדרות מוסרית השזורה בנפילות וכשלונות.
ג. על מנת ליישם את הרעיונות הפשוטים הנ"ל, צריכים לגבש קבוצה של חניכים שמבינים את העניין ומוכנים ללכת עליו. כאלו שמעוניינים במדורה משמעותית, ששוררת בה אווירה של קדושה, ומוכנים לוותר על ה"שטויות" המקובלות. סביבם נארגן את המדורה השבטית. מי שרוצה להצטרף "ברוך יהיה". מי שמחפש משהו אחר, ימצא אותו במקומות אחרים. אולי בשנה הראשונה תיווצר אי נעימות, אבל זו הדרך לקביעת נורמות חדשות. וזהו ההישג החשוב.
סור מרע: א. אין מדורה בלא תוכן. ב. אין אלכוהול, אין נרגילה, אין ניבול פה, אין שירים לועזיים. ג. אין מדורה כל הלילה.
לתגובות: [email protected] לב אבות - קו חם (חינם) להורים של מתבגרים. המשיבים בקו: רבנים, פסיכולוגים ויועצים. טל': 02-9973232. אתר "לב אבות" - http://levavot.org.il. באתר - מאמרים ושיעורי וידיאו מפי אנשי חינוך, רבנים ופסיכולוגים.


תגיות: קומזיץ | הוללות | מדורה | בני עקיבא | ל"ג בעומרמאמרים נוספים מעלון פרשת השבוע אמור התשע"ג:
לא כל אחד הוא בית הלל - הרב שלמה אבינר
הרב קוק ולימוד נסתר - הרב חגי לונדין
' אני ובני הם' - הרב אייל ורד
"אמור אל הכהנים" - הרב דוד לנדאו
חינוך לפיוס עם הגוף - ד"ר מיכאל אבולעפיה
אֲנִי מִתְחַתֶּנֶת - הרב שלמה אבינר
על אלימות ועל שער לתקוה - הרבנית טל רחמני
התורה הגואלת - הרב יורם אליהו
להיות נושאי כלים לחבלי משיח - הרב אלישע וישליצקי

הצטרפות לרשימת התפוצה
לקבלת העלון ועדכונים מערוץ מאיר מידי שבוע במייל הירשם כאן: