ערוץ מאיר

באהבה ובאמונה

כל הנושאים
פרשה קודמת: האזינו
פרשה הבאה: בראשית
 


הילד שלי מתפרץ

הדסה גהלי

שאלה: אני אם חד הורית לילד בן שש, בן יחיד. הוא דומה בעיניי לפצצת אטום שמתפוצצת ללא הפסקה... באה לי לברוח.. מה עלי לעשות?
תשובה: אם נתבונן לעומק נראה שיש כמה סיבות שגורמות לילד להתפרץ כמו חוסר מנוחה, עם סף תסכול נמוך ופגיעות יתרה. לפעמים מדובר בילד עצוב, כלומר מרגיש שהחברה והבית מעצבים אותו והוא אינו מודע לעצמו, אינו מרגיש באמת חופשי. השמחה בתוך הבית היא לפעמים אחת הדרכים לגרום לילד להרגיש טוב יותר עם חייו. לפעמים מדובר בילד חסר גבולות שצריך הורה סמכותי, אך לפעמים מדובר בילד ש'מתפוצץ' מרוב הערות וביקורות. כך שאין אף פעם סימפטום שמסוגל להגדיר את עומק הבעיה. מה שחשוב לנו להבין שאין מוכיחים את האדם בזמן כעסו. אולם לאחר מכן, ולפעמים גם יום או יומיים אחרי, ניתן לנהל אתו שיחה שאינה מאשימה אלא מתוך רצון אמתי לברר את עולמו הרגשי: התסכולים, האשמה, החוסר באהבה עצמית וכד'. וזה על מנת שנוכל לטפל בבעיה בשורשה בלבד. צריך להיות מוכן שהילד לא ירצה בהתחלה לשוחח כי הוא לא רגיל לפתוח את הלב, הוא זקוק לסבלנות רבה מצדנו.
ואז, אם הוא מתוסכל למשל כי מלמדים אותו אנגלית וחשבון מכיתה א' ונשמתו צמאה למרחבים אחרים, או אם הוא יצירתי ואינו מוציא מהכוח אל הפועל את הפוטנציאל הטמון בו, אז עלינו לפתח אותו לפי מהותו, לפי שורש נשמתו. כמו כן, חשוב להורים לדעת את הפרדיגמה של הילד. הילד שלנו נלחם על נושאים שהם חשובים לו, שם מקום התיקון שלו. את מספרת במכתב שלך שהוא מבלה שעות כל יום מול המחשב ואת חוששת להפסיק אותו מתוך חשש לזעם רב. את גם מספרת שהוא אינו הולך לישון לפני שעה עשר בלילה. אם כן, הילד שלך הבין שדרך כעסיו הוא מקבל אותך על מגש של כסף ללא הרבה מאמץ. וזה דורש שתפני להנחיית הורים שם תלמדי למשל לעשות סימולציות ולהגיב בהתאם. לפעמים הטיפול בדרמה מאפשר לפתור את הבעיה של הסמכות ההורית ממקום שורשי יותר.
ילד זה צריך להרגיש שאת אמא חזקה ואוהבת. את הולכת ללמוד לא לפחד ממנו. אך כולנו יודעים, שאין דבר שהוא בטוח בחינוך ילדינו. אנחנו לא תמיד יודעים בדיוק מה עלינו לעשות. פעם מגבילים, פעם מעלימים עין, פעם בא לנו לברוח ופעם בא לנו לחבק אותו, פעם אנחנו מאשימים את עצמנו שאנחנו לא הורים טובים ופעם אנחנו מגלים כמה טוב אנחנו עשינו להם... העיקר, עלייך להאמין שלא לחינם ה' נתן לך אתגר כל כך אנרגטי... את כנראה האמא הכי מתאימה למשימה...
יש תחושה מצוינת להורה אשר יודע לגלוש בין שיטות שונות. והעיקר: לאהוב אותו.

הצטרפות לרשימת התפוצה
לקבלת העלון ועדכונים מערוץ מאיר מידי שבוע במייל הירשם כאן: