ערוץ מאיר

באהבה ובאמונה

כל הנושאים
פרשה קודמת: שמות
פרשה נוכחית: וארא
פרשה הבאה: בא
 


בית שמח

הדסה גהלי

שמחה, כפי שכתבנו בשבוע שעבר, לא תמיד תלויה בגורמים חיצוניים, אולם במצבים מסוימים טוב להיעזר באמצעים כדי לשמוח. נכון מידי פעם לעצור ולשאול את עצמנו מה הדבר שעושה לנו שמח. משנכנס אדר מרבים בשמחה. בחודש אדר אנחנו מוסיפים שמחה על השמחה שבשגרה, שמחה זו דרך חיים - אנחנו בוחרים להיות שמחים, והיכולת להחליט לשמוח אינה תלויה רק בפורים, יש בידנו בחירה, תוצר של מודעות עצמית. אנחנו מעצבים את דפוס החשיבה שלנו ובוחרים איזו משמעות לתת לחיים שלנו.
השמחה היא חלק מהחיים שלנו, להיות בשמחה זה להיות בערוץ פתוח של נתינה, אהבה, אמונה בהשגחה. שמחה זה חלון פתוח להתבוננות בדרכי ה', לברך ולהודות לקב"ה על הילדים שלנו, על מה שיש לנו. לדעת לחייך - זה לדעת להשתחרר ולוותר על הרגשות והמחשבות השליליות, להתמקד במה שיש ולא במה שחסר. השלמות - להשלים עם מה שאין. 'שמח בחלקו' זו השמחה האמיתית, זה מה שיש בחלקי. מידת השמחה היא מידה עמוקה ממידות הנפש שיש לעמול עליה, להתאמץ לפתח אותה ולהעמיק בה. זוהי דרך חיים שיש לבנות אותה וליצוק אותה בתוך הבית כמרכיב הכרחי בחינוך הילדים. הורים הם דוגמא משמעותית בעיצוב הנפש של הילד, הורים שמחים = ילדים שמחים, לכן הורים שמרבים להתלונן ולהתרעם ולהשמיע קולות של "אין לי כח", "אוף איזה עול", "קשה לי", יש לזה השלכות מזיקות על בניין הנפש של הילד, ובעיצוב תפיסת החיים.
הורים הם מודל עצמתי בחיי הילד, אופן התנהגותם, הזוגיות שלהם והכבוד ביניהם, הורים שמשמחים זה את זה וערך של שלום בבית הוא אבן יסוד הילדים שיפנימו את הנהגותיהם וימשיכו לדורות הבאים.
השמחה היא לא רק בפורים. פורים יכול להיות התחלה למשוך את שמחת פורים ולהחליט להתחיל לעבוד, לבחור להשקיע ולמלא את הבית בשמחה.

פורים שמח
[email protected]תגיות: שמחה פנימית | חינוך ילדים | עבודת השמחה | משנכנס אדר מרבים בשמחה | חודש אדר | שמחהמאמרים נוספים מעלון פרשת תצוה ושבת זכור ה'תשע"ג:
הכיפה הגדולה - הרב שלמה אבינר
לבסומי בפוריא עד דלא ידע - הרב אלישע אבינר
שמחה - ד"ר מיכאל אבולעפיה
אחר הדברים האלה. - הרב אייל ורד
התורה הגואלת - הרב דוד לנדאו
וגם - הרב יוני לביא
מזבח הקטורת - הרב חנוך בן פזי זצ"ל
אור וטוב - הרב חגי לונדין
איך נשמר הסוד? - הרב ליאור אנגלמן
לקראת שבת זכור ופורים ה'תשע"ג - הרב אלישע וישליצקי
חג שמח - אורי מלמד

הצטרפות לרשימת התפוצה
לקבלת העלון ועדכונים מערוץ מאיר מידי שבוע במייל הירשם כאן: