ערוץ מאיר

באהבה ובאמונה

כל הנושאים
פרשה קודמת: שמות
פרשה נוכחית: וארא
פרשה הבאה: בא
 


"רועה צאן"?!

הרב ערן טמיר

הדרכתו של יוסף לאחיו בהיפגשם עם פרעה - "ואמרתם אנשי מקנה היו עבדיך..." (בראשית מו' לד') - יכולה להיות מובנת כאמירה טקטית טכנית, כאמצעי למנוע התערבות בחברה המצרית כדי למנוע את ההשפעה התרבותית המצרית על משפחת יעקב. וכמו שהדגיש יוסף לאחים "בעבור תשבו בארץ גושן כי תועבת מצרים כל רועה צאן" (שם). אך מהתבוננות מדויקת יותר בפסוקים, (מו' לד', מז' ג') נראה שהדבר עמוק יותר, שהרי אחי יוסף מדגישים לפרעה "רואי צאן עבדיך, גם אנחנו גם אבותינו". אם כן 'מקצוע' רעיית הצאן אינו רק עסק כלכלי או פתרון למניעת התבוללות אלא 'מקצוע' העובר בירושה, שהרי 'גם אנחנו גם אבותינו'.
ובאמת ידועה הערתם של חז"ל על כך שאבותינו, כיעקב, בניו, משה ודוד, זכו לגילוי האלהי עליהם ולהנהגתם את ישראל דווקא מפני היותם רועי צאן.
מה אפוא טמון בתכונת 'רועה הצאן' וכיצד ניתן לגלותה בעולם מודרני מערבי כשלנו?
מבאר הרב קוק (עין איה שבת ב עמ' 144): "חיי הרועים הם החיים המביאים את האדם לידי התבוננות שכלית בריאה, התבוננות פנימית, לא חקרנית, עשויה ומלאכותית. חיים שהשיתוף עם הטבע גדול מאוד... על כן היו אבותינו, החושבים הגדולים של משפחת האדם, רועי צאן".
הסבר: רעיית הצאן מביאה את האדם למעלות טובות רבות ונזכיר שתיים יסודיות וחשובות ביותר: א. אנו חיים בעולם 'עירוני', המנותק ממפגש נורמלי ובריא עם הטבע, הטבע - בו מופיעים צדדים אלקיים באופן טבעי, נקי, צלול, שקט, מסודר ומדויק וכו'. אין מילים לבטא את הרשמים הסמויים העמוקים והפנימיים, במפגש של האדם עם הטבע והגרעין האלקי שבתוכו, שהרי כל אחד מאתנו יודע, לדוגמא, מה ערכו של 'טיול' לנפש לנשמה ובכלל.
ב. אנו חיים בעולם 'רעשני'. החברה והסביבה מייצרת ללא הרף רעשי רקע, רעשים חיצוניים שלא מאפשרים התבוננות פנימה וחדירה לעומקי חשיבה ונשמה אלקיים וייחודיים. ההתבוננות הפנימית הזאת מתאפשרת דווקא מפני שהצאן מתנהל בעצמאות יחסית, והרועה מתפנה נפשית ומעשית למפגש פנימי עמוק עם האלקי שבתוכו, ללא חקירות שכליות שאף שהן חשובות ביותר יש בהן מן המלאכותיות פעמים רבות.
גם כיום, בעידן המודרני, עלינו לְפַנוֹת לעצמנו, בתוך מערכת החיים הסואנת, זמן איכות של שקט, ריכוז, והתבוננות פנימית בכלל, ובמפגש עם הטבע בפרט, על מנת לממש את תפקידנו האלקי לדורות ולהיות "החושבים הגדולים של משפחת האדם".
תגיות: התבוננות עצמית | התבוננות בטבע | רועה צאןמאמרים נוספים מעלון פרשת ויגש התשע"ג:
הכשרים שונים - הרב שלמה אבינר
חינוך בגיל הרך - יסודות - הרב אלישע אבינר
יצר החיים - התא המשפחתי - הרב חגי לונדין
תקשורת במיטבה - הרב חנוך בן פזי זצ"ל
עשרה בטבת - הרב יורם אליהו
פֶּסֶל מִיכָה - הרב שלמה אבינר
דוד המלך - הרב דוד לנדאו

הצטרפות לרשימת התפוצה
לקבלת העלון ועדכונים מערוץ מאיר מידי שבוע במייל הירשם כאן: