ערוץ מאיר

באהבה ובאמונה

כל הנושאים
פרשה קודמת: שמות
פרשה נוכחית: וארא
פרשה הבאה: בא
 


אחדות - כשרון שמתעצם בעולם

הרב נתנאל לוי

תמו ימי התוהו ובוהו, העולם מקבל חיים והנוף מתמלא צבע. שני אחים עמלים בשדה, הבל רועה צאן וקין עובד אדמה נטוע בנחלתו. אחים קרובים בעלי עולמות רחוקים. לפתע פורצת באנושות הצעירה מלחמת אחים עקובה מדם. מסתבר, שאפילו בין אחים האחדות לא מובנת מאליה. ומה איתנו, האם כיום בתקופת אתחלתא דגאולה, אפשר לומר שהעולם התקדם ומחפש הרמוניה ואחדות? האם תובנות החיים השתכללו מאז? בינו שנות דור ודור - נעיף מבט לטבע, למדע ולכלכלה, שיתנו תמונת מצב.

קואליציה של אריות
לפני שנכנס לסקירה, ניקח תובנה מהטבע - רוב המלחמות הן דווקא בין הדומים והקרובים! חמור הסוחב צלקות על גבו אינו מעיד על אריה בשטח אלא על מלחמה יומיומית עם אחיו לאבוס.
אצל נמרים למשל רוב התמותה היא מקטל עוללים כי הפולש שמנצח בקרב על הטריטוריה פונה ישר לגורים של המפסיד... זו הכחדה פנימית בתוך המין עצמו. אלא שדווקא האריות מגלים לנו שהעצמה הרצינית בחיים מגיעה כתוצאה מאחדות פנימית ומיכולת לגבש להקה. הם משכילים לייצר קואליציה של מספר מלכים בכתר אחד בו זמנית, זהו סוד כוחם של אריות מול כל אויב פנימי וחיצוני. הם מוותרים על מלוכה בלעדית כי ברור להם שקואליציה רחבה תשרוד יותר שנים ותצליח להרבות צאצאים בלי איום של קטל עוללים.
האריות הם מלכים בשטח, מגוון כשרונות רק מעשיר את יכולת הציד שלהם. שלא נדבר על נמלים, שבלי לחשוב יותר מדי יוצרים מערך אחד גדול הפועל בהרמוניה נפלאה. האינדיאנים למדו מזאבים צורת מתקפה משותפת, וכיום מדענים ממליצים ללמוד מספונטניות של נמלים על ניהול רשתות מחשבים. יש משהו בפשטות של הטבע שמאפשר להתרומם קדימה, להיכנס לתנועה בריאה של הרמוניה.

סקירה בסולם השותפות
מעוף על פני השנים האחרונות חושף עוצמות שצמחו מכשרון במגרש האחדות. העולם צועד יותר ויותר להרמוניה ומפתח כלים של אחדות.
בתחבורה - מכוניות ומטוסים מקטינים מרחקים.
במדע - אינשטיין פרץ דרך בכך שאיחד בין זמן למקום, מקסוול איחד בין אור לגלים אלקטרו מגנטיים (יוצר אור עמ' 4, יעקב גוגנהיים). שיתוף פעולה כלכלי ומדיני איפשר את בניית מאיץ החלקיקים העומד בחזית המדע. לעומת זאת סין, שנותרה מאחור מבחינת הגישה לאחדות והרבתה לגנוב טכנולוגיות, סולקה לאחרונה מתחנת חקר החלל NASA. העולם התקדם.
בתקשורת - טלפון נייד, אימייל, סקייפ ורשתות חברתיות שפרחו לאחרונה ואפילו העניקו עצמה להמון העם שחולל מהפכות במדינות עריצות.
במידע - האנציקלופדיה המרכזית, ויקיפדיה, היא תוצר הרמוני כמו פאזל מידע עולמי.
במזון - האוכל מדבר הכי חזק. הלחם שלנו מכיל עשרות רכיבים ומאחוריהם מכונות שפותחו ויובאו ממדינות שונות. מה שאומר שהלחם הוא תוצר עמל משותף של אלפי אנשים. ומה עם הרכב, השעון, המשקפים והבגדים שעל גופי. פעם זה יכול היה להסתכם בעשרות אנשים, אבל כיום, עמלם של מאות אלפי אנשים מלווה אותי לכל מקום. זו עובדה פשוטה שההרמוניה מתעצמת בעולם. זו תנועה שמבטאת את רצון ההשגחה.
בכלכלה - כבר הפנימו שהצלחה תלויה ביחסי אנוש טובים עם הלקוח ושהמשימה המרכזית היא להוביל את הלקוח להיפרד מכספו בחדווה. שפת הכוח הוחלפה בחיוך ותקשורת.
והלב שלנו - גם פערי התרבות בין ספרדים לאשכנזים כבר פסה, ובקשת האחדות צפה בציבור.

סכנה, אתגר, עובדה.
אין ספק שהטכנולוגיה קושרת אותנו לכפר גלובלי אחד, כלי האחדות מתעצמים. זה מאיים על התרבות שלנו ומהווה אתגר, אך זו עובדה. כיוון שאיננו מואסים ברוב כלי האחדות עדיף שנמיר את החשש בשאלה - מה השליחות שלנו כיהודים בתוך הכפר הגלובאלי. אך התמונה המרכזית המשתקפת מהשטח היא שיש לעולם תנועה בריאה הצועדת מתוך התוהו ובוהו ומלחמות אחים למקום אחד ושלם, ההשגחה סוללת דרך ומניחה תשתיות למקום מאחד גם מבחינה רוחנית.

העוצמה עברה לאהבה
פעם שמעתי מהרב צוריאל וינר שאמר 'כשהייתי צעיר חשבתי שהכוח שלי בחכמה (חכמה זה כח), היום אני מבין שהכח שלי באהבה!'. אז נראה שחכמה הופכת בימינו ליותר ויותר זמינה לכולם, כך שמוקד העצמה עובר ליכולת האהבה.
משימה של תלמיד צעיר היא להרבות במושגים והפרדות, תינוק מתחיל להבין שאמא זה לא הוא... ומשימה של בוגר זה לגלות הרמוניה בתוך ים הנתונים והמידע המפורד. להבין מערכת אקולוגית אחת, לגלות עומק משותף בין תורה ומדע, לשזור בין גופו לנפשו.
הרב קוק מצביע (ע"פ מאמרי הראיה עמ' 16) על הדמיון הפרטי העושה בחולשתו את המציאות מקוטעת "צו לצו, קו לקו", דמיון השולל כל קשר אפילו בין גוף האדם לנפשו. אולם הטבע הטהור והחופשי של רוח האדם שואף תמיד לאחדות המציאות, הגשמית והרוחנית, אפילו בין כדור הארץ לנשמת העולם, להשגחה. אין ספק שדווקא בדורות האחרונים הקב"ה העניק לנו תובנות וכלים המקדמים אותנו לשפה מפותחת של אחדות וכנראה נסללת הדרך לאחדות שמו, העולם מתפקד יותר ויותר כמערכת אחת ומגלה שהעצמה נמצאת באחדותו -אף אחד לא רוצה להישאר מאחור.תגיות: אחדות המציאות | כפר גלובלי | גלובליזציה | יחסי אנוש | שותפות | אריות | מלחמת אחים | הרמוניה | אחדותמאמרים נוספים מעלון פרשת בראשית ה'תשע"ג:
צניעות ויופי - הרב שלמה אבינר
תקשוב בחינוך - הרב אלישע אבינר
יש סדר לנסים - הרב דוד לנדאו
ולהתחיל מבראשית. - הרב אייל ורד
חינוך ל'תל אביב' - ד"ר מיכאל אבולעפיה

הצטרפות לרשימת התפוצה
לקבלת העלון ועדכונים מערוץ מאיר מידי שבוע במייל הירשם כאן: