ערוץ מאיר

באהבה ובאמונה

כל הנושאים
פרשה קודמת: לך לך
פרשה נוכחית: וירא
פרשה הבאה: חיי שרה
 


קול השופר המתוק / נכון לעכשיו

הרב דב ביגון

ראש השנה הוא "יום הזיכרון". ביום המיוחד הזה אנו זוכרים ונזכרים. זוכרים למטה ונזכרים למעלה. אנו זוכרים שד' מלך ומלכותו בכל משלה. אנו זוכרים ביום הזה את ריבונו של עולם קורא הדורות מראש שבחר בנו, והוציא אותנו ממצרים, ונתן לנו את תורתו והוא מסדר את מציאותנו בדור הזה, בארץ הזאת, ובירושלים.
"אנו זוכרים שעיקר מהות עצמות רוחנו המיוחדת של ישראל היא בזכירה המתמדת של תוכן החיים ויסודם הפנימי האחד הנצחי והקיים החובק כל זרועות עולם וממלאם" (הרצי"ה קוק, לנתיבות ישראל). לא רק אנו זוכרים, גם למעלה זוכרים, ריבונו של עולם זוכר אותנו ככתוב: "ונזכרתם לפני ד' אלקיכם ונושעתם מאויביכם..." "כי לא ייטוש ד' עמו ונחלתו לא יעזוב".
נכון לעכשיו, כאשר אנו שומעים את קולות השופר המופלאים עלינו לזכור את המחשבה והמגמה הגנוזה בתוך קולות השופר: התקיעה, התרועה והתקיעה המרמזים לנו על ההנהגה שקב"ה נוהג עמנו. כידוע התקיעה היא קול פשוט המרמז שהרצון הטוב של הקב"ה הוא פשוט ונמצא בכל, ככתוב: טוב ד' לכל ורחמיו על כל מעשיו. התרועה - קולות שבורים, לא פשוטים, של בכי, אנחה ויללה, המרמזים על העולם הזה שהוא עולם מורכב, ויש בו קשיים וסיבוכים ועלינו מוטל לתקן אותו באמת ובאמונה ובסבלנות מרובה, כפי שנאמר: לתקן עולם במלכות שדי. ואחרי התרועה באה התקיעה, שוב, קול פשוט שמתוך שנתקן את עצמנו ואת עולמנו נזכה לראות בטוב ד'. ובסוף כל התקיעות - התקיעה הגדולה המרמזת על גאולת ישראל וגאולת העולם כפי שנאמר: ביום ההוא יתקע בשופר גדול ויתגלה לעין כל כי ד' אלקי ישראל מלך, ומלכותו בכל משלה.

בברכת שנה טובה ומתוקה וכתיבה וחתימה טובה
מהמצפה לישועה


תגיות: תקיעה | תקיעה ותרועה | שופר | תקיעת שופר | יום זכרון | ראש השנהמאמרים נוספים מעלון פרשת נצבים תשע"ב:
תפילין של ראש ולא של מצח - הרב שלמה אבינר
רמזי שופר - הרב אלישע אבינר
הביאני המלך חדריו - הרב אייל ורד
להיות נאמן לַנשמה - הרב יעקב יפת
להשמיע או לשמוע - נתן קוטלר
"כי אתה אלקים אמת" - הרב יורם אליהו
דבש - תוצר האחדות - הרב נתנאל לוי
יום הולדת! - הרב ערן טמיר
להתחדש - ד"ר מיכאל אבולעפיה

הצטרפות לרשימת התפוצה
לקבלת העלון ועדכונים מערוץ מאיר מידי שבוע במייל הירשם כאן: