ערוץ מאיר

באהבה ובאמונה

כל הנושאים
פרשה קודמת: שמות
פרשה נוכחית: וארא
פרשה הבאה: בא
 


מי רוצה לגדל חיה טכנולוגית?

הרב אלישע אבינר

כיצד מגדלים חיה טכנולוגית? - העצה היא פשוטה: לתת לנער מכשיר טלפון נייד חכם (מהדור האחרון שמוצע בחנויות למכירה) המכיל בתוכו משחקים רבים, עם אפשרות להתחבר לאינטרנט אלחוטי ולהעלות סרטים. מומלץ שהמכשיר יכיל גם אפליקציות נוספות רבות, זה ירחיב את אפשרויות השימוש בו. מכשיר כזה ייתן לנער תעסוקה מלאה ל-24 שעות ביום. אם הנער יזהה את כל הסגולות של המכשיר, הוא לא יניח אותו לרגע אלא "ימשמש" בו בהתמדה. אם אפליקציה אחת תשעמם אותו, הוא לא חייב להניח את המכשיר, אלא לעבור לאפליקציה אחרת באותו מכשיר. זה יאפשר לו לקנות מיומנויות רבות בתחום התקשורת האלקטרונית המתקדמת. וכך תוך פרק זמן לא רב הוא יהפוך ל"חיה טכנולוגית".
"חיה טכנולוגית" - תואר זה, יש הדורשים אותו לשבח ויש הדורשים אותו לגנאי. הדורשים אותו לשבח אומרים שחיוני שבני הנוער ירכשו מיומנויות טכנולוגיות מתקדמות. העתיד זורם לכיוון התקשורת האלקטרונית האינטרנטית והדיגיטאלית, וכל מי שרוצה להצטרף לאוונגרד הטכנולוגי צריך לרכוש מיומנויות מסוג זה כמה שיותר מוקדם. לכן, אין כל סיבה להגביל את הנער בשימושים השונים של המכשיר החכם, אלא צריך לעודד אותו!! דרך המכשיר הוא יגלוש באינטרנט, יעלה סרטים ויצפה בהם, ישלח ס.מ.ס, ישתעשע במשחקים, ויתקשר עם "חבריו" ברשתות החברתיות, וחוזר חלילה. כל המרבה הרי זה משובח.
הדורשים לגנאי - אינם סבורים שייעודו של האדם הוא להיות "חיה טכנולוגית" אלא להיות "אדם", עם רוח אנושית רגישה וחמה, אידיאליסטית ודינמית. רכישת מיומנות כיצד להפעיל את האפליקציות השונות של המכשיר החכם איננה מטרה נכספת, וממילא העיסוק האינטנסיבי במכשיר - שעות רבות הפזורות לאורך היום - איננו תורם לנער אלא אף מזיק לו.
מרבית ההורים שייכים לדורשים לגנאי, הם מתפללים שבנם לא יהפוך ל"חיה טכנולוגית". אבל למרבה ההפתעה, הם קונים לבנם מכשיר חכם הכולל את כל האפליקציות האפשריות ודוחפים אותו בעקיפין להפוך ל"חיה טכנולוגית". מרגע שהנער קיבל את המכשיר, נצמד המכשיר לגופו, מלווה אותו בכל שעות היום ומעסיק אותו בכל רגע פנוי. הנער כבר איננו זקוק לספרי קריאה ולמשחקים, המכשיר החכם מספק לו תכנית עשירה ומגוונת של בילויים דיגיטאליים ואינטרנטיים צבעוניים ותוססים: סרטים, רשתות חברתיות, סדרות באינטרנט, משחקים ועוד.
הסיכוי שנער יחזיק מכשיר חכם ולא יתמסר אליו, הוא קלוש ביותר. קשה לצפות מנער/ה שקיבלו מכשיר חכם להתנהג אחרת!
מרבים לדבר על תכנים לא ראויים שבני הנוער פוגשים דרך האינטרנט. המכשירים החכמים שמחוברים לאינטרנט אלחוטי מקשים על הסינון של האתרים, ומותירים את בני הנוער חשופים לאתרי תועבה. אין להורים כל יכולת ליווי ופיקוח להיכן בנם גולש. גם אין להורים כל יכולת לפקח באילו סרטים בנם צופה. סרטים לא ראויים עוברים מחבר לחבר דרך המכשירים החכמים. הצפייה בהם נעשית מחוץ לכותלי הבית ומחוץ לעינם המלווה והתומכת של ההורים. הורים אינם צריכים לשמש כפקחים, הבולשים אחרי בניהם, אבל אסור להם להפקיר אותם לרוחות סוערות ומפתות שנושבות מחוץ לבית.
אבל, הבעיה אינה מתמצה רק בתכנים הלא-ראויים שהמכשירים האלו חושפים בפני ילדינו. נזק חמור לא פחות הוא ההשתלטות של המכשירים האלו על חייהם של הילדים ובני הנוער. גם אם הם אינם מכורים למכשיר (ואכן רק מעטים מכורים ברמה שדורשת טיפול מקצועי ותהליך גמילה), אין התמסרותם למכשיר ודבקותם בו רצויות. בני נוער אינם אמורים לגדול כ"חיות טכנולוגיות".
האמת היא שבני הנוער אינם זקוקים למכשירים אלו. הם מיותרים לחלוטין. ברגע שנשחרר אותם מהם, הם יגלו מחדש את האפשרויות הטמונות בתקשורת בין אישית אנושית, ללא תיווך הרשתות החברתיות, וייהנו מחדש מיתרונותיהן של תנועות הנוער ושל חברויות פשוטות. הם יפסיקו לאכול את המזון הקלוקל של הסדרות האינטרנטיות, וירגישו טעם של חופש כאשר אצבעותיהן תשתחררנה מחיבורן ללחצנים או למסך מגע.
לכן, אני אומר יישר כוח גדול ליוזמי ה"טלפונטו" - מכשיר נייד ללא אפשרות גלישה לאינטרנט והעלאת סרטים. הוא מספק לבני הנוער את צרכי התקשורת החיוניים ומשחרר אותם מהשעבוד לכל היתר, שהוא מיותר ומזיק. זוהי בשורה של חופש, של שפיוּת, של איזון, של "שביל הזהב".
בתחום המכשור האינטרנטי, סטינו מזמן משביל הזהב. אולי יש הרואים בגישה החינוכית המבקשת לסייג את השימוש במכשירים החכמים ביטוי לקו מחמיר, מסתגר ומתנתק. הם טועים. אין כאן קו מחמיר אלא חזרה לשביל הזהב ולשפיוּת.
לכן, אני מצטרף לקריאה של אנשי החינוך להורים ולמחנכים לאמץ את ה"טלפונטו".
לתגובות: [email protected] . לב אבות - קו חם (חינם) להורים של מתבגרים. המשיבים בקו: רבנים, פסיכולוגים ויועצים. טל': 02-9973232. אתר "לב אבות" - evavot.org.ill באתר - מאמרים ושיעורי וידיאו מפי אנשי חינוך, רבנים ופסיכולוגים.


הצטרפות לרשימת התפוצה
לקבלת העלון ועדכונים מערוץ מאיר מידי שבוע במייל הירשם כאן: